czarnapiosenkaZ cyklu „Czytam więc jestem” 28 maja w Poleskim Ośrodku Sztuki o godz. 18 rozpocznie się spotkanie z Teresą Walas i Michałem Rusinkiem, rozmowa o tomie wierszy Wisławy Szymborskiej „Czarna piosenka”. Prowadzenie: Tomasz Cieślak. Wstęp jest bezpłatny.

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła później do wydań książkowych. W roku 1970 Adam Włodek podarował jej na urodziny niezwykły prezent – zebrał wszystkie jej wiersze z lat 1944–1948, przepisał na maszynie i opatrzył komentarzami, a następnie wręczył wraz z listem: „Kochana Wisełko…”. Prezent ten przechowywany był przez całe lata i dopiero w roku 2014, opatrzony wstępem Joanny Szczęsnej, trafia do rąk czytelników poezji Wisławy Szymborskiej.

Teresa Walas-literaturoznawca, krytyk literacki. Profesor na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zaprzyjaźniona z Wisławą Szymborską, towarzyszyła jej w Sztokholmie podczas wręczania Nagrody Nobla. Obecnie jest członkiem zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej. Jej zainteresowania naukowe obejmują literaturę i kulturę współczesną, teorię literatury, historię okresu Młodej Polski. Jest współzałożycielką i redaktorką „Dekady Literackiej”. Wykładała również za granicą: w Alliance College Cambridge Springs w Pennsylvanii,Uniwersytet Karoliny Północnej w Chapel Hill i American Institute of European Studies w Wiedniu.Napisała między innymi:”Ku otchłani: Dekadentyzm w literaturze polskiej 1890-1905″,”Czy jest możliwa inna historia literatury?”,”Zrozumieć swój czas. Kultura polska po komunizmie”.
 
Michał Rusinek- literaturoznawca, pisarz, tłumacz. Były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie prezes Fundacji jej imienia. Jest adiunktem w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Jest także autorem nazw żartobliwych gatunków literackich stworzonych przez Wisławę Szymborską: lepiej, odwódka i moskalik. Autor wielu książek m.in.” Między retoryką a retorycznością”, „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić” (współautor: Aneta Załazińska),”Prowincjonalne zagadki kryminalne”, (współautor: Antonina Turnau),„Limeryki”,„Kopciuszek”,”Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci”,”Mały Chopin”,”Wierszyki domowe.Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka”,”Co ty mówisz ?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci”,(współautor: Aneta Załazińska),”Limeryki i inne wariacje”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
info
Podsumowanie Literackie Roku 2013
antologiarapu
Promocja Antologia Polskiego Rapu w Domu Literatury
ZACZYN
Spotkanie z Filipem Springerem

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*