kapeSzkoła Wyższa Przymierza Rodzin w Warszawie, Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense oraz Niebostan – kawiarnia antykwariat zapraszają na spotkanie z Salomeą Kapę połączone z promocją jej książki Kocham twą urodę złą, najdroższe miasto na świecie. Wspomnienia z getta łódzkiego. Spotkanie odbędzie się 26 sierpnia o godz. 17:30. Poprowadzi je Mikołaj Mirowski.

Od wydawcy

Książka Salomei Kape jest wspomnieniem młodej dziewczyny, która przeżyła gehennę getta łódzkiego. Uratowała się dzięki wspaniałym ludziom – bohaterskiej matce, rodzinie i przyjaciołom. Tak o nich pisze: „Mądrość i poświecenie mej Matki wiele razy uratowały nam życie. Jedność rodziny w getcie była bardzo ważna dla przetrwania, ważniejsza niż w normalnych czasach”. „…w tych beznadziejnych warunkach głodu i niesprawiedliwości znalazłam przyjaciół. Moja nastoletnia przyjaciółka, Stella, miała wewnętrzną siłę ucieczki duchowej od beznadziejności życia w getcie i kreowania fikcyjnego świata poezji i fantazji”.

„…pracowałam w różnych fabrykach i tam poznałam Anię i Felę, które pomagały mi w wykonywaniu trudnych prac. Razem odkryłyśmy siłę muzyki. Nasze śpiewy, żarty i solidarność pomagały nie tylko nam, ale i naszym współpracownikom. /…/ Fela i Ania wyzwoliły we mnie młodocianą energię i głęboki sens solidarności. Nasza przyjaźń odrzucała odczłowieczenie, zmniejszała strach i solidaryzowała innych pracowników. /…/ Te promienie nadziei, i wiary w naturę ludzką znalazłam w nastoletnich dziewczynkach, w ponurym miejscu zwanym łódzkim gettem”.

Salomea Kape, lekarz anestezjolog, w swoich opowiadaniach w sposób mistrzowski oddaje klimat przedwojennej Łodzi, szczególnie Bałut – dzielnicy swego dzieciństwa, jak i Łodzi powojennej, czasu swych studiów, a dalej emigracji do Izraela i USA. Na tym tle rysuje w wyrazisty sposób postacie, które pragnie uchronić od zapomnienia.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
KsiegoZbior_tramwajowy
KsięgoZbiór Tramwajowy
plakat_Roll-up
Promocja książki Rozgrywki piłkarskie w Łodzi 1910-19
legendypolskie
Bardzo Mała Literacka: Legendy polskie

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*