We wtorek, 2 października w Domu Literatury w Łodzi zorganizowano spotkanie z syryjską poetką, Rashą Habbal. Poprowadził je Rafał Gawin.

Rasha Habbal – ur. 1982 w mieście Hama w Syrii, poetka syryjska. Zadebiutowała w 2014 r. arabskim tomikiem „Mało ciebie, wiele soli” (Dar al-Takwin, Damaszek).

Po debiutanckim tomiku erotyków uciekła do Niemiec, gdzie bierze udział w programie „Weiterschreiben” dla pisarzy na uchodźctwie. W roku 2017 rozmowa z nią otworzyła prestiżowe targi książki we Frankfurcie nad Menem. W tym samym roku przedstawiła na Międzynarodowym Festiwalu Literatury w Berlinie (ilb) reportaż opisujący ucieczkę z Syrii pt. „Mamusiu, nie pozwoliłem ci mnie opuszczać” (napisany w ramach programu Ankunft fundacji Peter-Weiss-Stiftung für Kunst und Politik e.V.). Za tekst ten otrzymała stypendium Torschreiber am Pariser Platz dla pisarzy na uchodźctwie (ufundowane przez Allianz Kulturstiftung, Stiftung Brandenburger Tor i Literarisches Colloquium Berlin), w ramach którego pisze powieść bazującą na doświadczeniach ucieczki z Syrii. Autorka opisuje samą siebie jako „kobietę, która rozwiesza swoją tożsamość, swój głos, swój spokój ducha, swoje ciało, swój krzyk na sznurkach świata, jakby rozwieszała pranie na sznurkach na balkonie.” Aktualnie mieszka w Niemczech, w Trewirze.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_3305
Brunatna Kołysanka w Domu Literatury (foto)
_DSC0051_2_1024x691
Spotkanie z Waldemarem Wolańskim (foto)
IMG_2965
Renata Jabłońska w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*