Spotkanie z Piotrem Milewskim

W piątek, 22 marca o godz. 17 w POS – filia Karolew odbędzie się spotkanie z Piotrem Milewskim, autorem książki „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”. Wstęp na spotkanie bezpłatny, obowiązują zapisy pod nr. Tel.42 687 02 07. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć. Można będzie także kupić książkę.

Siódmego czerwca 1613 roku do zatoki Nesvogur na półwyspie Snafellsnes wpływa statek handlowy z Bremy. Na pokładzie stoi Daniel Vetter, Morawianin, członek Jednoty Braci Czeskich. Ma dwadzieścia jeden lat. Nie wiemy, jak wygląda, nie zachował się bowiem żaden jego portret. Możemy sobie wyobrazić, że na jego twarzy rysuje się zmęczenie morską podróżą, a w sercu ciekawość siłuje się ze strachem. Ćwierć wieku później, w roku 1638, w prowadzonym przez Vettera warsztacie typograficznym w Lesznie, ukazuje się książka pod tytułem „Islandia albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji”. Wieść o pierwszym opisie wyspy wydanym w języku polskim roznosi się lotem błyskawicy po Europie.

Wydany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej reprint dzieła Daniela Vettera wpadł mi w ręce, gdy szukałem inspiracji do podróży. Przeczytałem „Islandię…” w jeden wieczór. Przerzucając ostatnią stronę, wiedziałem, że opisuje ona dokładnie miejsce, które chcę odwiedzić. Zapakowałem książkę Morawianina do plecaka i pojechałem na Islandię. Pisze o swojej książce Piotr Milewski.

Piotr Milewski – pisarz, wędrowiec, fotograf- dziewięć lat spędził w Japonii. Jest autorem „Dzienników japońskich” i bestsellerowej książki „Transsyberyjska”. Piotr Milewski-Urodził się w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Współpracuje z polskimi i japońskimi czasopismami oraz z prasą polonijną (publikował fotoreportaże, korespondencje i eseje w „Rzeczpospolitej”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Odrze”, „Zwierciadle”, Miesięczniku społeczno-kulturalnym „Teraz” (w Filadelfii), „Gazecie Polskiej” w Japonii, „Mainichi Weekly”, „Hokkaido Shimbun”, „Gengo” i „Tetsudō Fan”).Współautor książki „Hokkaido – Japonia bez gejsz i samurajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *