Spotkanie z Peterem Singerem

singer8 czerwca 2017 roku o godz. 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi przy ul. Wojska Polskiego 83 odbędzie się promocja książki wybitnego australijskiego etyka i filozofa Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia. Peter Singer wygłosi prelekcję zatytułowaną „Czym jest dobre życie?”. W spotkaniu weźmie także udział wydawca – Andrzej Chrzanowski, tłumaczka książki – Elżbieta de Lazari oraz filozof z Katedry Etyki UŁ – dr Katarzyna de Lazari-Radek.

Peter Singer jest profesorem bioetyki w Uniwersyteckim Centrum Ludzkich Wartości w Princeton, a także w Centrum Filozofii Praktycznej i Etyki Obywatelskiej przy Uniwersytecie Melbourne. Międzynarodową sławę zyskał dzięki książce Wyzwolenie zwierząt (wyd. pol. 2004). Jest założycielem Międzynarodowego Towarzystwa Bioetycznego oraz prezesem Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Praw Zwierząt (Animal Rights International). Wykładał na Uniwersytecie Oxfordzkim, Uniwersytecie Nowojorskim i na wielu innych uczelniach. Peter Singer jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych intelektualistów. W 2005 roku czasopismo „Time” nazwało Petera Singera „jednym ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie”, zaś brytyjski tygodnik „New Statesman” umieścił go na liście dwunastu największych współczesnych myślicieli.

Książka Ponad czasem. Mój dziad i tragedia żydowskiego Wiednia jest biografią dziadka Petera Singera ze strony matki – Dawida Oppenheima – którego Singer nigdy nie poznał. Na podstawie rodzinnych dokumentów i prywatnej korespondencji, którą Dawid Oppenheim prowadził ze swoją narzeczoną, a później żoną, Amalią Pollak, oraz listów pisanych w czasie II wojny światowej przez Dawida i Amalię do córek, które w 1938 roku zdołały opuścić Wiedeń i znaleźć schronienie w Australii, a także na podstawie wielu innych zapisów i przekazów ustnych Singer próbuje odtworzyć życie dziadka, dodając do faktów własne przemyślenia. Singer wierzył, że „zapoznanie się z  tekstami Dawida Oppenheima to naprawienie – choć w nieskończenie maleńkim, lecz jednak dość namacalnym stopniu – zła wyrządzonego przez Holokaust”.

8 czerwca o godzinie 14.00 na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej śmierć dziadków Petera Singera ze strony ojca – Filippiny i Alberta Singerów – którzy 19 października 1941 roku zostali deportowani z Wiednia do łódzkiego getta, a 15 maja 1942 roku przewiezieni do Chełmna nad Nerem i tam zamordowani. W uroczystości weźmie udział Peter Singer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *