Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem

grynbergZapraszamy 20 czerwca o godz. 19 do Domu Literatury na spotkanie z Mikołaj Grynberg poświęcone „Rejwachowi” (Nisza). Poprowadzi je Joanna Sikorzanka.

Bohaterkami i bohaterami „Rejwachu” są osoby w różnym wieku, z różnych stron Polski, które łączy etykietka?/ nazwa?/ narodowość? określona jednym słowem – „Żyd”. Może ono oznaczać tożsamość, ale może też być kompletnie niechcianą innością. Łatką, problemem albo trudną tejemnicą… Spotkanie z Mikołajem Grynbergiem to dla wielu osób, które opowiedziały o swoich historiach, moment ujawnienia, ulgi albo tragifarsa jak w przypadku tych, którzy poszukują bezskutecznie zaświadczenia, że „nie są Żydami”, bo przeszkadza im to w interesach.

„Lepiej nie być Żydem, bo sam pan widzi, że amatorzy nie ustawiają się do tego w dzikich kolejkach” – radzi nam narrator „Rejwachu”. Jak to więc jest być Żydem we wspólczesnej Polsce? I co to znaczy być Żydem?

Mikołaj Grynberg – pisarz i fotograf, z wykształcenia psycholog. Autor albumów „Dużo kobiet” (2009), „Auschwitz – co ja tu robię”? (2010) oraz książki „Ocaleni z XX wieku (2012)”. Od lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *