morze_plakatPrzed nami kolejna odsłona cyklu Czytam więc jestem. W środę 04.01. o godzinie 18.00 spotkamy się w Poleskim Ośrodku Sztuki z Marcinem Kołodziejczykiem i Marcinem Podolcem. Porozmawiamy o książce „Morze po kolana”.  spotkanie poprowadzi Robert Popielecki. Wstęp wolny.

Trafniejszym określeniem na dzieło, które będzie tematem niniejszego spotkania niż książka, jest komiks reportażowy. Jak rozumieć taki „gatunek literacki”? Otóż wszystko zdaje się być bardzo naturalne. Marcin Kołodziejczyk był odpowiedzialny za teksty, zaś Marcin Podolec opatrzył wszystko rysunkami i tak powstała praca jedyna w swoim rodzaju.

Na stronie wydawnictwa możemy przeczytać: Uwaga! Tego jeszcze nie było! Dzieło, które liczni puryści reportażu pokochają nienawidzić! (A potem skopiują). Bez misji społecznej, definicyjnych górnolotności na temat polskiej prowincji i modnych ideologii – samo gołe życie. „Morze po kolana” – komiks reportażowy o miłości, śmierci i nudzie.

Marcin Kołodziejczyk – od 18. roku życia pracuje jako reporter i dziennikarz jest też dokumentalistą filmowym . Za reportaże otrzymał m.in. nagrody reportażystów Melchiory (m.in. Melchior 2015 w kategorii Inspiracja Roku), wyróżnienie Pióro Nadziei Amnesty International, I nagrodę polskiej edycji konkursu „Za różnorodnością, przeciw dyskryminacji”. Był siedmiokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii reportaż i publicystyka. Jest także dokumentalistą – zdobył Discovery Encouragement Award i dwukrotnie nagrodę festiwalu Planete Doc Review w kategorii prozy dokumentalnej. Od 2000 r. jest związany z tygodnikiem „Polityka”. Jest autorem książek „B. Opowieści z planety prowincja”, ”Dysforia. Przypadki mieszczan polskich”, ”Bardzo martwy sezon”.

Marcin Podolec – grafik i rysownik. Jego komiksy są wydawane za granicą m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech. W 2010 r. rozpoczął studiowanie animacji w PWSFTviT w Łodzi, które aktualnie kończy. Rysuje i pisze scenariusze komiksów.  Za jego debiut albumowy uznaje się tytuł „Kapitan Sheer”, wydany przez Kulturę Gniewu i amerykański Top Shelf Productions. Publikacja została wyróżniona drugim miejscem w plebiscycie Komiks Roku 2010. Za najlepszy polski komiks roku 2011 Polskie Stowarzyszenie Komiksowe uznało z kolei „Czasem” z rysunkami Podolca i wg scenariusza Grzegorza Janusza.  Za animację – etiudę filmową z 2015 roku zatytułowaną „Dokument”, poświęconą ojcu artysty, otrzymał I nagrodę festiwalu O!PLA w Konkursie Szkolnym. Dokument był nominowany podczas KFF 2015 w konkursie polskim do Złotego Lajkonika (przegrał z filmem Casa Blanca Aleksandry Maciuszek). Rysownik razem z dziennikarzem muzycznym Marcinem Flintem opublikował nowatorską publikację, tj. wywiad graficzny z artystą muzyki alternatywnej Pablopavo. Poza tym jest autorem komiksów „Ser-ce”, „Wszystko zajęte”, ”Fugazi Music Club”, ”Podgląd” ,oraz filmów: „Olbrzym”, ”A Łódź i tak zostanie”.

Cykl Czytam więc jestem jest jedną ze stałych propozycji Poleskiego Ośrodka Sztuki. Niezmiennie od wielu lat zapraszamy zarówno znanych jak i debiutujących autorów ciekawych nowości literackich. Ideą spotkań jest zbliżenie twórcy z odbiorcą oraz sprowokowanie kulturalnego dialogu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
milewski
Spotkanie z Piotrem Milewskim
tygielkultury
15 lat „Tygla Kultury”
Literatura – wrzesień 2020

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*