tulliW czwartek, 16 maja o godz. 18 w Klubie Nauczyciela rozpocznie się spotkanie z Magdaleną Tulli. Poprowadzi je dr Magdalena Lachman.

Magdalena Tulli ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Zaraz po nich odbyła podróż do Ameryki Południowej i na Antarktykę, gdzie uczestniczyła w pracach polarnej stacji badawczej. W 1983 roku obroniła pracę doktorską w Instytucie Biologii i Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Jako pisarka debiutowała w 1995 roku opowieścią Sny i kamienie, za którą otrzymała Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Wydała kolejne utwory prozatorskie – W czerwieni (1998), Tryby (2003) oraz Skazę (2006). Wspólnie z Sergiuszem Kowalskim napisała rozprawę Zamiast procesu. Raport o mowie nienawiści (Instytut Studiów Politycznych PAN, 2003) – analizę języka symbolicznej przemocy we współczesnych czasopismach prawicowych. Pod pseudonimem Marek Nocny opublikowała przewrotną powieść przygodowo-sensacyjną – Kontroler snów (2007).

Magdalena Tulli tłumaczyła także literaturę włoską i francuską, w jej przekładzie ukazały się: Utracona Marcela Prousta, Długi dzień Ameriga Itala Calvino oraz proza Fleur Jaeggy – Proleterka, Szczęśliwe lata udręki, Gniew niebios.

Zachwyciła krytyków swym najnowszym zbiorem opowiadań – Włoskie szpilki (2011) – uznanym zgodnie za jedną z najważniejszych książek ubiegłego roku. Otrzymała za nią Nagrodę Literacką „Gdynia 2012” oraz szczecińską nagrodę dla Autorki „Gryfia”, znalazła się w finale Nike i Angelusa. Czytelnicy znaleźli i otrzymali więcej – przejmującą, pierwszą tak osobistą i konkretną narrację dotąd dalekiej, nieuchwytnej autorki Snów i kamieni.

Niedawno, w jednym z łódzkich wydawnictw, ukazała się Awantura w lesie – pierwsza w twórczości Tulli książka dla najmłodszych. Autorka poleca ją również tym, którzy marzą podobnie, że „kiedyś znów będą dziećmi”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
sudan
Spotkanie z podróżnikiem Konradem Piskałą
Literatura – luty 2022
Agata Tuszyńska w Centrum Dialogu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*