wistW czwartek, 26 lutego o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Maciejem Miłkowskim i promocja książki „Wist”. Poprowadzi je Bronisław Maj. Wstęp jest wolny.

„Wist” to debiut krakowskiego pisarza i radiowca. Te pozornie proste opowiadania wciągają czytelnika w misternie zbudowane historie. Patronuje im Vladimir Nabokov. Realistyczny opis świata miesza się w nich z subtelną grą z czytelnikiem.

„Dawne czasy już się kończą, świat ulega przemianom,zaczyna przypominać swoje własne zdjęcie-nie sposób wskazać szczegółów, które różnią duplikat od oryginału, ale przecież nikt się nie pomyli, bo zdjęcie nie ma głębi, nie ma w nim jakiejś żywotnej istoty. Dawne czasy umierają, odsuwają się od nas-oderżnięte jak nożem-ale ta historia jeszcze zdąży się w nich rozegrać. Jest to bowiem opowieść, która może istnieć tylko w dawnych czasach, która jest od nich zależna, która zdoła przetoczyć się w ostatniej chwili, u samego schyłku gasnącej ery” – fragment opowiadania „Opowieść o nożu”

Maciej Miłkowski – urodzony w Łodzi, prozaik, tłumacz, krytyk literacki. W Radiu Studnia prowadzi poświęconą literaturze audycję „Mól książkowy”. Stale współpracuje z „Zeszytami Literackimi” i „Nowymi Książkami”. Mieszka w Krakowie.

Bronisław Maj – urodził się w Łodzi. Wydał dziesięć książek poetyckich, od „Wierszy” (1980 r.) po wybór „Gołębia, Krupnicza, Bracka” (2007 r.). Jego utwory tłumaczone były  m.in. przez Cz. Miłosza, S. Barańczaka, K. Dedeciusa, A. Bodegarda. Oprócz poezji zajmuje się historią literatury i krytyką, pisze dla teatru, dla radia i kina (m.in. scenariusz filmu „Angelus” 2001); pisał felietony dla „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” (ich wybór „Kronika wydarzeń artystycznych, kulturalnych, towarzyskich i innych” z przedmową Wisławy Szymborskiej ukazał się w 1997). Jest autorem tekstów piosenek z muzyką  m.in.: E. Korneckiej,  Z. Koniecznego, A. Zaryckiego, S. Radwana, J. K. Pawluśkiewicza, G. Turnaua. W 1981 roku był szefem działu kultury w dwutygodniku „Student”. W stanie wojennym i w latach 80-tych, objęty zakazem druku, działał w podziemiu wydawniczym, m.in. w redakcji „Arki”. Założył i pełnił funkcję redaktora pisma literackiego „NaGłos”.Był współzałożycielem Teatru KTO, w którym działał jako autor i aktor. Sporadycznie występuje jako aktor teatralny i filmowy.


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
komukibisuja
Kawiarnia Literacka: Leszek Engelking
lewwww
Spotkanie z Adamem Lewaszkiewiczem w Poleskim Ośrodku Sztuki
sylw
Sylwia Chutnik w Muzeum Miasta Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*