kronenbergPoleski Ośrodek Sztuki ma przyjemność zaprosić na kolejne spotkanie z cyklu „Czytam więc jestem”. Tym razem  naszym gościem będzie Maciej Kronenberg. Spotkanie i promocja książki „Przewodnik filmowy po województwie łódzkim” odbędzie się już 13 stycznia o godzinie 18.00. Spotkaniu towarzyszyć będzie projekcja fragmentów filmów, wstęp wolny.

„Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”. Jest to pierwszy kompleksowy przewodnik po jednym z najbardziej filmowych regionów Polski. Książka przybliża plenery z ponad 150 filmów rozmieszczonych w 75 miastach i miejscowościach województwa, zarówno miejscach wielokrotnie wykorzystywanych w polskiej kinematografii takich jak Łódź, Piotrków Trybunalski, Zgierz, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów czy Nieborów, jak również ciekawych lecz położonych z dala od głównych dróg – jak Jeżów, Bolimów, Turowa Wola oraz miejsc urodzenia i magicznych miejsc filmowców – m.in. Brzeziny, Niewiadów k. Ujazdu, Klęk, Popielawy. Przewodnik przytacza liczne anegdoty z planów zdjęciowych, prezentuje archiwalne zdjęcia dokumentujące pracę filmowców a także ciekawostki krajoznawcze.          

Maciej Kronenberg – Łodzianin. W organizacjach społeczno-ekologicznych działa od ponad 10 lat. Związany z Instytutem Spraw Obywatelskich od momentu jego powstania. Zajmował się tematyką transportową (przede wszystkim transport rowerowy, m.in. organizacja akcji „Dzień bez samochodu”, „Bezpiecznie do szkoły”, członek Zespołu Konsultacyjnego ds. Rozwoju Komunikacji Rowerowej w Łodzi przy Urzędzie Miasta Łodzi w latach 2001-2002), dodatkowo współtworzył projekt „Ecotourism” poświęcony turystyce zrównoważonej. Z wykształcenia geograf (stopień doktora uzyskany na Uniwersytecie Łódzkim), z powołania regionalista związany z Łodzią i województwem łódzkim, popularyzator wiedzy o regionie. Współautor m.in. „Przewodnika po filmowej Łodzi”, „Zabytkowych przestrzeni Uniwersytetu Łódzkiego”, „500 zagadek o Łodzi i regionie łódzkim”,”Stawkowego przewodnika filmowego”. Jego najnowszą książką jest:”Przewodnik filmowy po województwie łódzkim”. Współtwórca m.in. Szlaku Architektury Przemysłowej Łodzi, Szlaku Dziedzictwa Filmowego Łodzi (więcej www.filmowalodz.pl). Aktywny przewodnik po Łodzi i regionie łódzkim. Prezes stowarzyszenia Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”. W wolnym czasie stale odkrywa Łódź i jej okolice, głównie z siodełka rowerowego. Zafascynowany zabytkami przemysłu i techniki eksploruje dawne młyny, fabryki, czy cegielnie. Niedzielny szachista.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
owczarek
Przemysław Owczarek w Poleskim Ośrodku Sztuki
balkon_w_biurze_1932_kolega_Stanislaw_Wyznikiewicz
Zofia Hertz. Z Łodzi do Maisons-Laffite
Thubron_1
Colin Thubron w Małej Literackiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*