Spotkanie z Leszkiem Liberą i Sławą Lisiecką

W piątek, 24 maja o godz. 19 w Domu Literatury w Łodzi rozpocznie się spotkanie spotkanie z Leszkiem Liberą, autorem powieści „Utopek” oraz Sławą Lisiecką, tłumaczką powieści, prowadzącą wydawnictwo OD DO, w którym ukazał się „Utopek”. Prowadzenie: Maciej Robert. Wstęp wolny.

„Utopek” to powieść napisana oryginalnie trzy dekady temu po niemiecku przez mieszkającego od lat 80. w Essen literaturoznawcę Leszka Liberę, badacza Mickiewicza i Słowackiego.

Buks Molenda, jej bohater, jest dziwnym osobnikiem, który wyszedł z wody i zamieszkał w beczce na kapustę w jednym ze śląskich miast. Jego oczami czytelnik spogląda na zmieniającą się rzeczywistość. Po upadku III Rzeszy na Śląsk wkraczają żołnierze radzieccy, a wraz z nimi Polacy. Nastają nowe porządki i zmienia się polityka historyczna. Ślązacy muszą się opowiedzieć − kim są, gdzie chcą mieszkać, jakie nazwisko nosić. „Utopek” opowiada o tym wszystkim ze swadą, miesza prawdę z legendami. Jednocześnie przypisuje sobie dziwne zasługi, wyolbrzymia, wydaje brzydkie odgłosy, fantazjuje (również seksualnie). [ za tekstem Michała Nogasia]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *