kutz_017We wtorek, 15 czerwca Muzeum Kinematografii gościło wybitnego polskiego reżysera, Kazimierza Kutza. Pretekstem do spotkania z artystą była książka „Piąta strona świata”, którą Kutz zadebiutował jako powieściopisarz.

 

„Piąta strona świata”, tak jak i najważniejsze filmy reżysera związana jest z losem Śląska i jego mieszkańców. Warto dodać, trudnego losu  na pograniczu Polski i Niemiec. Podczas spotkania Kutz przypomniał, jak trudne życie czekało Ślązaków w naszym kraju po II Wojnie Światowej. Artysta wypominał także o 100 tysiącach żołnierzy Wermachtu pochodzących ze Śląska, którzy zginęli podczas wojny i osierocili małe dzieci.

Kutz w Muzeum Kinematografii zdecydowanie powiedział, że jego czas jako reżysera już się skończył. Teraz pozostanie tylko przy pisaniu powieści, które w jego mniemaniu są „poziom wyżej” od filmów.

 

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć także chwili refleksji nad niedawno zmarłym scenarzystą Jerzym Stefanem Stawińskim, z których Kazimierz Kutz współpracował przy „Pułkowniku Kwiatkowskim” i „Strasznym snie Dzidziusia Górkiewicza”.

 
Do 17 czerwca w Kinematografie będzie można obejrzeć filmy w reżyserii Kutza. W środę będą to Zawrócony (o 17:30) i Paciorki jednego różańca (o 19), w czwartek – Krzyż Walecznych (17:30) i Upał (19).
 
Kazimierz KutzKazimierz Kutz Kazimierz Kutz Kazimierz Kutz
Kazimierz Kutz Kazimierz Kutz
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_9964
W Łodzi powstaje serial o Eugeniuszu Bodo (foto)
Final_Konkursu_im._A._Munka_fot._W._Jastrzebski
Laureaci Konkursu im. Andrzeja Munka 2014 (foto)
Inauguracja Transatlantyku 2019 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*