P1190896Jak poradzić sobie z niepełnosprawnością? Jak narodzić się ponownie i na nowo odkrywać życie z zupełnie innej perspektywy, zachowując przy tym dystans i autentyczne poczucie humoru? Na te i wiele innych pytań odpowiadała dziś w łódzkim Klubie Nauczyciela laureatka Niemieckiej Nagrody Literackiej 2009, Kathrin Schmidt.

Mimo iż w gronie nominowanych znalazła się tegoroczna noblistka Herta Müller, która od samego początku traktowana była jako faworytka, ku sporemu zaskoczeniu, zwyciężyła właśnie Kathrin Schmidt i jej powieść „Du stirbst nich” (Nie umrzesz) oparta na autobiograficznych doświadczeniach.

Historia przedstawiona w nagrodzonej powieści rozpoczyna się w szpitalu. Kobieta po przebytym wylewie odzyskuje świadomość i spostrzega iż jej ciało przestało reagować we wlasciwy sposób, odmawiając jej posłuszeństwa.  Wylew spowodował w jej organizmie ogromne spustoszenie przyczyniając się do pozbawienia jej zdolności poruszania się i mowy.
 
Schmidt opowiada czytelnikowi o codziennej walce z chorobą, o konieczności radzenia sobie z codziennością i odrodzeniu w nieznanym, okaleczonym ciele. Ponowne wypracowanie podstawowych czynności, powrót do zdolności językowych i pisarstwa to zadania jakie stawia przed sobą bohaterka powieści.

Podobnie jak sama autorka jest twórcą, pisarką, dlatego też powrót do pełnej sprawności językowej jest dla niej najwazniejszy, jest podstawą. Opisany w powieści, krok po kroku, żmudny proces stopniowego powrotu do znanego języka, narzędzia pracy i najwazniejszego środka wyrazu, jest tym bardziej prawdziwy, dzięki domieszce „czarnego humoru” wplecionego zręcznie w fabułę powieści.

Sama Kathrin Schmidt, po przebytym wylewie zapadła w śpiączkę, a kiedy odzyskała przytomność, podczas pobytu w szpitalu, tak jak bohaterkę powieści, ratowało ją poczucie humoru. Niezmiennie dowcipna i pełna dystansu w stosunku do otaczających problemów autorka, ujeła zgromadzonych czytelników szczerością swoich odpowiedzi i życiową wiedzą zaczerpniętą z autentycznych doświadczeń.            

Kathrin Schmidta Kathrin Schmidta Kathrin Schmidta

                                                                                                                                                                                    


Kathrin Schmidt (ur. 1958r.) – niemiecka pisarka. Studiowała psychologię i pracowała jako adiunkt na uniwersytecie w Lipsku, jako psycholog na oddziale dziecięcym i młodzieżowym. Studiowała w Instytucie Literackim „Johannes R. Becher” w Lipsku. Po 1989 r. w zjednoczonych Niemczech zaangażowała się w rozmowy niemieckiego pojednania. Była redaktorką, pracowała jako badaczka naukowa w dziedzinie socjologii. Od lat  90 – tych poświęciła się całkowicie pisaniu.

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Antywalentynki w Domu Literatury (foto)
IMG_6802
Biblioteka Otwarta (foto)
IX Targi Ciekawej Książki w Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*