indie23 lutego o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się  spotkanie z Joanną Irzabek, promocja książki „Indie Spółka z o.o.” W programie pokaz slajdów. Prowadzenie: Wojciech Lepianka. Wstęp jest bezpłatny.

„Indie Spółka z o.o.” – naród zaklinaczy węży, który przepoczwarza się w zaklinaczy komputerowych myszek. Indie XXI wieku są krajem wielkich ambicji i groźnych frustracji. Stara cywilizacja odradza się w nowym wcieleniu, by przeżyć swój „pozłacany wiek”. To ta sama dziecięca choroba, przez którą musiało przejść USA, zanim stało się supermocarstwem. Jej symptomy są podobne: drapieżna industrializacja, masy migrantów napierające na wielkie miasta, skandale korupcyjne i upadek autorytetu starych elit. Rośnie już nowa wielkomiejska klasa średnia. Na razie liczy tyle, ile niecałe pół Europy, ale za dziesięć lat sześćset milionów nowych konsumentów ruszy po wyższy standard życia. Teraz przeciętny Hindus to łaknący dobrobytu człowiek na dorobku. Jego aspiracje i marzenia sięgają o wiele dalej niż rodzinne opłotki i odwieczne tradycje. O czym marzy? Co robi z pieniędzmi? Czy jest religijny? Kto jest jego idolem, a kto wrogiem? Ile kosztuje jego sukces?

 Autorka portretuje indyjskich Kowalskich i Oburzonych, ambitnych yuppies i niedotykalnych, którzy stali się milionerami, nacjonalistów wierzących w telepatię i żarliwych ekofundamentalistów. Pokazuje Hindusów, którzy biorą udział w epokowych przemianach (a bywa, że są ich sprawcami), i tych, którzy się im opierają (choć czasem czują się rozdarci między tradycją a nowoczesnością).

 Joanna Irzabek – podróżniczka i dziennikarka. Współpracowała z wydaniem internetowym tygodnika „Polityka”, pisząc o bieżących wydarzeniach za granicą. Publikowała w prasie biznesowej i lokalnej.

Wojciech Lepianka jest scenarzystą.  Pracował jako asystent reżysera lub II reżyser m.in. przy „Krollu” i „Psach” Władysława Pasikowskiego oraz „Cyndze” Leszka Wosiewicza. Jest autorem scenariuszy telewizyjnych filmów „Taranthriller” Mirosława Dembińskiego, „Wyliczanka” Haidera Rizvi i serialu „Sprawa na dziś”. Wspólnie z Piotrem Trzaskalskim napisał scenariusz głośnego filmu „Edi”, za który był nominowany do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej. Dalsze projekty duetu Trzaskalski – Lepianka to fabularny obraz „Mistrz” oraz dokument „Ludzie potrzebują pomników” o Pomniku Łodzian Przełomu Tysiącleci.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakat_murek_800px
Mała Literacka Performatywnie: Weronika Murek
Jaskulana w Domu Literatury
ksiazkomaniak
Mały książkomaniak – II edycja – listopad

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*