MIchlic_plakatPrzed nami kolejna odsłona cyklu Czytam więc jestem. W najbliższy poniedziałek 24.10. o godzinie 18.00 spotkamy się w Poleskim Ośrodku Sztuki z Joanna B. Michlic. Porozmawiamy o książce „Obcy jako zagrożenie. Obraz Żyda w Polsce od roku 1880 do czasów obecnych”.  spotkanie poprowadzi Grzegorz Ignatowski.

W recenzji prof. Jerzego Tomaszewskiego możemy przeczytać: Autorka podjęła trudne zadanie połączenia badania o charakterze historycznym […] ze studium socjologicznym […], rozpatrując trwanie oraz ewolucję stereotypów [antyżydowskich] w latach międzywojennych na tle historycznym, wpływ na ich utrwalenie względnie przemiany podczas lat okupacji oraz Zagłady, a wreszcie powrót stereotypów w nowych warunkach historycznych i ich przeobrażenia po wojnie. Zaś w recenzji prof. Andrzeja Paczkowskiego czytamy: Wywody Joanny Michlic są wyważone, autorka stara się unikać drastycznych kwalifikatorów, świetnie panuje nad tematem, wnosi nie tylko garść nowych ustaleń faktograficznych, ale przede wszystkim proponuje zwartą, logicznie uzasadnioną interpretację polskiego antysemityzmu, jako zjawiska kulturowego w najszerszym znaczeniu tego terminu.

Joanna Beata Michlic urodziła się i mieszkała w Łodzi, tu ukończyła studia na Uniwersytecie Łódzkim, jest historykiem zajmującym się dziejami społecznymi i kulturowymi Żydów wschodnioeuropejskich oraz pamięcią o Holokauście, a także dyrektorem i założycielką projektu poświęconego rodzinie, dzieciom i Holokaustowi w Hadassah-Brandeis Institute (Brandeis University). Jest autorką (wraz z prof. Antonym Polonskym) pracy „Neighbors Respond: The Controversy about Jedwabne (2004), a także wspólnie z Johnem Paulem Himką zredagowała i napisała wstęp do książki „Bringing the Dark to Light: The Reception of Holocaust in Postcommunist Europe (2012). Otrzymała wiele prestiżowych nagród, m.in. Rothschild Foundation (Hanadiv) Europe Visiting Fellowship, 2012 i Fulbright Senior Fellowship na Uniwersytecie w Hajfie, 2014 r.

Sądzę, że powyższe słowa są wystarczającym dowodem na to, że warto odwiedzić nas w najbliższy poniedziałek.

Cykl Czytam więc jestem jest jedną ze stałych propozycji Poleskiego Ośrodka Sztuki. Niezmiennie od wielu lat zapraszamy zarówno znanych jak i debiutujących autorów ciekawych nowości literackich. Ideą spotkań jest zbliżenie twórcy z odbiorcą oraz sprowokowanie kulturalnego dialogu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ewa Jarocka w Łódzkim Domu Kultury
puls_literatury1
VI Festiwal Puls Literatury – informacje, program
dzienreymonta
Dzień Reymonta 2018

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*