Spotkanie z Jerzym Jarniewiczem

W poniedziałek, 27 maja, w ramach cyklu Stowarzyszenie Pisarzy Polskich zaprasza, w Domu Literatury w Łodzi odbędzie się spotkanie z Jerzym Jarniewiczem. Wstęp wolny.

’Są tu wszyscy”. Joan Baez i Bob Dylan. Diane di Prima i Yoko Ono. Mick Jagger i John Lennon. Ken Kessey kupuje stary autobus i jedzie przez całe Stany, urządzając psychodeliczne imprezy z LSD ( i przez chwilę wydaje się, że kwas jest receptą na wszystko), Beatelsi nagrywają „Żółtą Łódź podwodną”, a Kathrine Switzer biegnie jako pierwsza kobieta maraton. Jest wojna w Wietnamie, walka gejów z policją pod Stonewall Inn i psychiatrzy, którzy wierzą, że z ciemności można wrócić bez udziału krat i elektrowstrząsów.

„Lata sześćdziesiąte, a o nich tu piszę, to ostatnia epoka, w której do głosu doszła, tak powszechnie i tak zdecydowanie, utopia jako sposób myślenia o świecie i o naszym na nim miejscu. Wyrosła, w moim mniemaniu, z dwóch źródeł: z wizji i buntu. Z wizji świata innego niż ten, którego porządek wydaje się nie do przyjęcia. Z buntu przeciw porządkowi, który przykrawa jednostkę do jednowymiarowego szablonu, ogranicza wolność i łamie zasady sprawiedliwości, dopuszcza do haniebnych nierówności społecznych, lekceważy prawa człowieka, uznaje wojnę za pełnoprawny wariant uprawiania polityki” (Jerzy Jarniewicz)

Jerzy Jarniewicz – poeta, krytyk literacki i tłumacz. Autor trzynastu książek eseistycznych i krytycznoliterackich oraz trzynastu zbiorów wierszy. Zasiada w kolegium redakcyjnym „Literatury na świecie”. Pracuje w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *