ochojska14 kwietnia o godz. 19 w Domu Literatury rozpocznie się spotkanie z Janiną Ochojską i promocja książki Świat według Janki. Wstęp jest bezpłatny.

Janina Ochojska jest założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej. To osoba o wielkim sercu, która całkowicie poświęciła się pracy charytatywnej. Jako studentka astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, związała się z opozycją demokratyczną, potem z „Solidarnością”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażowała się w dystrybucję wydawnictw podziemnych oraz w działalność lokalnego komitetu zajmującego się pomocą osobom represjonowanym i ich rodzinom. Działała także w Duszpasterstwie Akademickim oo. Jezuitów.

W 1984r. przeszła operację we Francji – ta wizyta zmieniła jej życie. Zetknęła się tam z działalnością charytatywną; zaangażowała się jako wolontariuszka organizacji EquiLibre. Potem została założycielką oddziałów tej fundacji w Polsce, które następnie przekształciły się w latach 90. w Polską Akcję Humanitarną.

W czasie między kolejnymi operacjami wiele podróżowała z konwojami tam, gdzie była potrzebna pomoc humanitarna: Bośnia, Afganistan, Czeczenia, Sudan, Libia, Irak. Pytana o strach odpowiada, że nie może się nad sobą roztkliwiać.

Jest laureatką wielu odznaczeń i wyróżnień, w tym: Orderu Odrodzenia Polski, Odznaki Honorowej Bene Merito, Narodowego Orderu Legii Honorowej, Nagrody Lecha Wałęsy, Nagrody Pax Christi International Peace Award, a także Orderu Uśmiechu.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Spotkanie z Markiem Kamińskim w Domu Literatury
ksiazki
Literatura – grudzień 2016
0695_th
Kawiarnia Literacka z Kacprem Płusą

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*