Spotkanie z Jackiem Dehnelem

dehnel21 stycznia o godz. 18 w Poleskim Ośrodku Sztuki rozpocznie się spotkanie z Jackiem Dehnelem i promocja książki „Dziennik roku Chrystusowego”. Prowadzenie – Marta Zdanowska. Wstęp wolny.

W trzydziestym trzecim roku życia Jarosław Iwaszkiewicz wdaje się w romans, pisze wiersze i dużą część „Kochanków z Werony”. Gogol wydaje świeżo ukończone „Martwe dusze”. Jacek Dehnel zaś swój rok chrystusowy tuż po północy rozpoczyna obejrzeniem Kubrickowskiego Lśnienia. Obrosły religijną symboliką, trzydziesty trzeci rok życia upływa Dehnelowi z jednej strony prozaicznie – remontuje kuchnię, gotuje, chodzi na zakupy, na pocztę, spotyka się ze znajomymi, z przyjaciółmi, chadza na koncerty, czyta książki – ale i w sposób charakterystyczny dla pisarza: opisuje swą pracę nad felietonami, opowiadaniami i nad nową powieścią, Matką Makryną. Poza tym spotkania autorskie, odczyty, wywiady, rozdania nagród, ploteczki z literackiego świata, barwne podróże. Autor nie stroni też od komentowania otaczającej go rzeczywistości, dając upust swojemu publicystycznemu temperamentowi. Niektórzy mogą się obrazić…

Jacek Dehnel – poeta, tłumacz, prozaik, malarz,laureat licznych konkursów poetyckich. Publikował m.in. w „Studium”, „Toposie”, „Tytule”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Zeszytach Poetyckich”, „Akcencie” oraz „Przeglądzie Powszechnym”. Od września 2006 do lipca 2009 wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem, prowadził w Telewizji Publicznej program kulturalny „ŁOSssKOT”.Zasiada w Radzie Programowej Galerii Zachęta. Jest felietonistą portalu Wirtualna Polska i Polityki. Laureat m.in.Nagrody im.Kościelskich i Paszportu Polityki.Został dwukrotnie nominowany do Nagrody Angelus i trzykrotnie do Nagrody Nike. Napisał m.in. książki:”Lala”,”Rynek w Smyrnie”,”Balzakiana,”Fotoplastikon”,”Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya”,”Kosmografia, czyli trzydzieści apokryfów tułaczych”,”Młodszy księgowy. O książkach, czytaniu i pisaniu”,”Matka Makryna”.”Dziennik roku chrystusowego”to jego najnowsza książka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *