cywinskaPoleski Ośrodek Sztuki zaprasza na spotkanie (18 maja o godz. 18) z Izabellą Cywińską i rozmowę o książce „Dziewczyna z Kamienia”. Wstęp jest bezpłatny.

„Dziewczyna z Kamienia”- porywająca opowieść o miłości, sztuce, zdradzie i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie. Autobiografia wybitnej reżyserki, twórczyni m.in. legendarnej „Bożej podszewki” jeszcze bardziej fascynująca, niż serial. Dziewczynka z pałacu, ocalała z wojny, traci wraz z rodziną wszystko – nie może się nawet zbliżyć do Kamienia, jej rodzinnej posiadłości. Zaczyna życie od nowa w świecie zdeklasowanej arystokracji i artystycznej bohemy PRL-u.

 Książka przynosi m. in. unikalny obraz życia ziemiaństwa w powojennej Polsce oraz wnikliwą i barwną opowieść o przemianach społecznych, politycznych i kulturalnych w kolejnych dziesięcioleciach PRL i III RP. Izabella Cywińska sama jest uczestniczką kluczowych wydarzeń XX wiecznej historii – od robotniczej rewolty w Poznaniu w 1956 roku po powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego (była w nim ministrem kultury). Zdaje z nich fascynującą, reporterską relację.

 Izabella Cywińska – wybitna reżyserka teatralna i filmowa, minister kultury i sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego,związana z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (dyrektor w latach 1970-73),Teatrem Nowym w Poznaniu, (gdzie m.in. w 1981 wystawiła sztukę „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć”, za wystawienie której była przez kilka miesięcy internowana w okresie stanu wojennego) oraz z Teatrem Ateneum w Warszawie (dyrektor artystyczna w latach 2008-2011). Reżyserowała spektakle w Teatrze Telewizji (m.in. adaptacje prozy Wiesława Myśliwskiego i Hanny Krall) oraz produkcje filmowe (serial „Boża podszewka”,filmy „Kochankowie z Marony”, „Cud purymowy”).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
malyksiazkomaniak_2013_plakat_na_www
Mały książkomaniak 2013
ksiazki
Łódź literacka – luty 2011
gakkon3
Gakkon 3 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*