Spotkanie z ilustratorką i pisarką Iwoną Chmielewską

chmielewskaFundacja Ot! czytanie zaprasza na spotkanie z Iwoną Chmielewską, autorką słowno-obrazowych książek dla dzieci i dorosłych. Rozmowa z ilust-autorką (jak twórczyni sama o sobie mówi) połączona będzie z performatywnym czytaniem fragmentów jej książek oraz prezentacją współtworzących je obrazów. Wszystko odbędzie się 6 czerwca o godz. 18 w Domu Literatury w Łodzi. Prowadzenie: Anna Minkina (Fundacja Ot! czytanie, literaturoznawczyni, doktorantka Wydziału Filologicznego UŁ). Wstęp wolny.

Czym są książki Iwony Chmielewskiej? Poezją obrazu? Obrazem poezji? Jak w jednym dziele w spójny sposób łączyć słowo, rysunek, zdjęcie czy kolaż stworzony z pozornie niepotrzebnych już nikomu materiałów? Jak znajdować formę pozwalającą mówić o sprawach najprostszych, codziennych, a jednocześnie najtrudniejszych – bo dotyczących człowieka?
O tym m.in. porozmawiamy z autorką.

„Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem. Mimo że pasują do siebie jak klucz do zamka. Są różne zamki, ale tylko jeden może być otworzony tym kluczem. Są różne klucze, ale tylko jeden zamyka i otwiera ten zamek. Czasem klucz się zgubi, czasem zamek się zatnie (…)”
Iwona Chmielewska – „Dwoje ludzi”

„Z Iwoną Chmielewską jest wielki kłopot. Po prostu nie poddaje się łatwym opisom. Pisarka? Nie. Ilustratorka? Nie. A może prestidigitatorka? W pewnym sensie tak. Łączy niemożliwe i zszywa bezszwowo – obraz i tekst. Iluzjonistka, sztukmistrzyni, artystka. (…)”
Monika Obuchow – dziennikarka TVP

„Iwona Chmielewska tworzy książki obrazkowe dla ludzi w każdym wieku. Zdobywa za nie najważniejsze międzynarodowe nagrody (np. Złote Jabłko w Bratysławie i dwukrotnie Bologna Ragazzi Award). Jej książki znane są czytelnikom w Korei Południowej, Japonii, na Tajwanie, w Niemczech, Francji, Meksyku, Hiszpanii i Izraelu… a ostatnio na szczęście także w Polsce. (…)”
Wydawnictwo Media Rodzina

Fundacja Ot! czytanie:
Jesteśmy grupą z literaturo(po)znawczym zacięciem. Organizujemy i prowadzimy spotkania autorske połączone z performatywnym czytaniem przygotowanej przez nas kompilacji fragmentów książek zapraszanych twórców.
Kilka tekstów wybranego autora/autorów układamy w jedną całość, tworząc tym samym wariację na temat danej twórczości. Zaciekawiamy rozwiązaniami, nierzadko łącząc w spójną historię powieści, eseje, felietony i bajki dla dzieci. Pracujemy nad formą, szukamy sensów, odczytujemy znaczenia. Czytamy też przy okazji paneli dyskusyjnych, wykładów oraz innych wydarzeń (około)literackich.

Teksty książek (współ)tworzonych przez Iwonę Chmielewską czytają:

Alina Markiewicz (kulturoznawczyni, Fundacja Ot! czytanie, Teatr Pinokio w Łodzi), Joanna Pomykalska (studentka filologii polskiej UŁ, Dom Literatury), Aleksandra Kasprowicz (studentka prawa UŁ, Fundacja Ot! czytanie), Dominika Bernacka (absolwentka filologii angielskiej UŁ, Dom Literatury, Łódzki Dom Kultury).

W kompilacji wykorzystane zostały fragmenty tekstów i obrazów następujących książek:

W kieszonce
Kłopot
Cztery zwykłe miski
O tych, którzy się rozwijali
Dwoje ludzi
Pamiętnik Blumki
Cztery strony czasu
Królestwo dziewczynki
Dopóki niebo nie płacze (tekst: J. Czechowicz, fot.: A. Zylberberg)
Na wysokiej górze (tekst: K. Miłobędzka)
Maum (tekst: H. Kim)
Oczy
Obie (tekst: J. Bargielska)
Domowe duchy (tekst: D. Ugrešić)

Współorganizatorzy: Dom Literatury w Łodzi, Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych UŁ, Uniwersytet Łódzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *