viii_festiwal_puls_literatury_w_odzi_20141206_1877519336W poniedziałek, 9 listopada o godz. 19 w Domu Literatury rozpocznie się spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim. Poprowadzi je Maciej Robert. Wstęp jest bezpłatny.

Mieszkający w Wiedniu autor wielu znakomitych i nagradzanych książek (m.in. „Dom Róży/Krysuvik”, „Rzeczy pierwsze”, „Bornholm Bornholm”) przedstawi dwie opublikowane w tym roku powieści.

„Preparator” – Przebieracz i obmacywacz trupów, zimny doktor, preparator, czyli ten, kto przygotowuje zwłoki przed pochówkiem. Praca, którą para się główny bohater powieści, otrzymała różne eufemistyczne nazwy, bo stanowi tabu. Ktoś musi ją wykonywać, ale ludzie nie chcą o tym na co dzień pamiętać, brzydzą się. Tytułowy preparator dobrze wie, że jest naznaczony społecznym piętnem – i coraz bardziej popada w osamotnienie. W świecie, w którym żyje, każdy nosi w sobie złość. Wycofany ojciec, zrzędliwa matka z wiecznymi pretensjami, apodyktyczna siostra, nieszczęśliwa w małżeństwie żona. Na życie składają się żal, poczucie straty, niezadowolenie. Gdzieś tam rodzi się zło… Powieść opisuje głośną sprawę brutalnego morderstwa dokonanego w Łodzi.

„Samotność” (Noir sur Blanc) – Bruno Stressmeyer nie lubi ludzi, psów, miasta, w którym mieszka, i władz, które nim rządzą. Nie lubi być zdrowy, choć o zdrowie skrupulatnie dba. Nie musi i nie chce pracować. O nikogo nie musi i nie chce się troszczyć. Nie cierpi swojego brata, cierpi jednak z powodu jego kontrowersyjnej decyzji. Jest przekonany, że samotność to jedyny stan, który mu odpowiada.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967) – Pisarz i poeta, był mimem i nowicjuszem u palotynów. Studiował teologię, filozofię i filologię islandzką. Mieszkał w Polsce, w Islandii i w Austrii. Przedstawia świat, pokazując jego tkankę nerwową. To głębsze spojrzenie daje czytelnikowi obraz prawdziwy, smutny, czasem nieprzyjemny. Przemyśleć trzeba go już samemu, autor nie podpowiada rozwiązań. Hubert Klimko-Dobrzaniecki wydał m.in. takie książki, jak: Bornholm, Bornholm, Grecy umierają w domu, Pornogarmażerka. Był wielokrotnie nominowany do najważniejszych nagród literackich: Nike (Dom Róży. Krýsuvík), Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” (Wariat), Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” (Kołysanka dla wisielca). W roku 2007 nominacja do Paszportów „Polityki”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Weekend Księgarń kameralnych 2019
koziolek
Mała Literacka: Ryszard Koziołek / Dobrze się myśli literaturą
polski_street_art_plakat
Promocja albumu „Polski Street Art”

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*