ZACZYNW czwartek, 26 września, o godz. 18 w Owocach i Warzywach rozpocznie się spotkanie z Filipem Springerem. Poprowadzi je Błażej Ciarkowski. Wstęp wolny.

W naszym mieście Springer rozmawiać będzie o książce Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach.To błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u. Losy Oskara Hansena i jego rodziny mogłyby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Syn Norwega i Rosjanki wojnę spędza w Wilnie, gdzie przyłącza się do polskiej partyzantki. Po wojnie studiuje architekturę i wyjeżdża na stypendium do Paryża. Tam trafia do pracowni Jeannereta i odwiedza wielkich malarzy, m.in. Picassa, któremu udziela kilku cennych rad. Pomimo propozycji pozostania na Zachodzie, wraca do kraju, gdzie wraz z żoną, Zofią, pracuje jako architekt i tworzy koncepcję Formy Otwartej.

Projekty Hansenów są śmiałe, niestandardowe i dostosowane do potrzeb zwykłych ludzi — kto nie chciałby mieć mieszkania skrojonego na własną miarę? Niestety, w szarej rzeczywistości PRL-u pomysły te ulegają pewnym modyfikacjom, na co architekci nie mają już wpływu. Rezultat to m.in. owiane złą sławą warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski, miejsce, którego się nie wybiera, lecz na które jest się skazanym… Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce on na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu urzeczywistnienia teorii Hansenów i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły nie najlepiej sprawdziły się w rzeczywistości.

Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Regularnie publikuje w tygodniku „Polityka”, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury. Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut — książka „Miedzianka. Historia znikania” — znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 oraz w finale Nagrody Literackiej Nike 2012. Był także nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012, Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus i Nagrody Literackiej Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
17862770_1493430684042711_36742549486962578_n
Poeta obchodzi w Teatrze Powszechnym
XIV Festiwal Puls Literatury
VII Mały książkomaniak – Noc książkomaniaków

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*