Spotkanie z Dorotą Masłowską

W środę, 19 czerwca o godz. 18 w Niebostanie rozpocznie się spotkanie z Dorotą Masłowską połączone z czytaniem fragmentów jej książek. Rozmowa oscylować będzie wokół „Innych ludzi” (ostatniej książki autorki) oraz dwóch tegorocznych realizacji teatralnych: „Innych ludzi” w reż. Grzegorza Jarzyny (TR Warszawa) i „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną” w reż. Pawła Świątka (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie).

„ >>Inni ludzie<< to gatunkowa hybryda, polifoniczny utwór-potwór, którego komiksowo uproszczone postacie, jak to u Masłowskiej, znowu są tylko bohaterami posiłkowymi. Bo prawdziwym, najważniejszym bohaterem jest tu język, którym mówią (albo który mówi nimi): buzujący energią i dowcipem, a jednocześnie brutalny, kaleki, pełen niechęci i uprzedzeń. To w nim rozgrywa się erozja więzi, resztek wyższych uczuć i ludzkiej solidarności. To on, śmieszny i potworny jednocześnie, zadaje bolesne pytania o moment, w którym znaleźliśmy się jako wspólnota”. (Wydawnictwo Literackie)

Dorota Masłowska – (ur. 1983) powieściopisarka, autorka dramatów i tekstów piosenek, felietonistka „Dwutygodnika”. Jej debiutancka powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” (2002) została nagrodzona Paszportem Polityki, a wydany trzy lata później „Paw królowej” przyniósł Nagrodę Literacką „Nike”. W kolejnych latach ukazały się: wystawiane w wielu krajach dramaty – „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” oraz „Między nami dobrze jest”; powieść „Kochanie, zabiłam nasze koty”; „Dusza światowa” – wywiad-rzeka przeprowadzony przez Agnieszkę Drotkiewicz; „Jak zostałam wiedźmą. Opowieść autobiograficzna dla dorosłych i dzieci”; autorski album muzyczny „Społeczeństwo jest niemiłe”, a także zbiory felietonów – „Więcej niż możesz zjeść” i „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. W zeszłym roku ukazała się książka „Inni ludzie”, która otrzymała właśnie nominację do „Nike”.

PreTekst – inicjatywa zajmująca się organizowaniem i prowadzeniem spotkań autorskich. Punktem wyjścia/pretekstem do rozmowy z twórcami jest czytanie kompilacji fragmentów ich książek.

Prowadzenie: Anna Minkina (literaturoznawczyni; inicjatywa PreTekst)
Kompilacja tekstu: Anna Minkina i Alina Markiewicz (inicjatywa PreTekst)
Czytają: Alina Markiewicz, Joanna Pomykalska, Katarzyna Mańko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *