06032013_018We wtorek, 5 marca w Domu Literatury w Łodzi zorganizowano spotkanie z niemiecką pisarką, Andreą Löw, autorką książki  Getto łódzkie / Litzmannstadt Getto. Publikację wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

To jedna z najważniejszych publikacji poświęconych gettu łódzkiemu napisana w ostatnich latach, jedna z niewielu w języku polskim. Powstała ma podstawie bogatego materiału źródłowego, autorka uwzględniła w badaniach w dużej części dokumenty o charakterze prywatnym. Pozwoliło to wyraźnie pokazać, jakie konsekwencje miały działania nazistów i co oznaczały dla poszczególnych ludzi.

Andrea Löw wydobyła na światło dzienne heroiczny wysiłek Żydów z łódzkiego getta, którzy próbowali wbrew wszystkiemu stworzyć „alternatywny świat” stanowiący przeciwwagę dla „destruktywnych doświadczeń getta”. Do najciekawszych fragmentów pracy należą niewątpliwie przejmujący w swej wymowie opis sytuacji dzieci i nieodwracalnych procesów zachodzących w rodzinach pod wpływem nieludzkich warunków bytowania.

Zobacz także:

Mordechaj Chaim Rumkowski. Prawda i zmyślenie (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Boy4
Modernizacja bibliotek (wizualizacja)
IMG_0364
Spotkanie z Filipem Springerem (foto)
odpoczno_20171201_1726338683
XI Festiwal Puls Literatury w Łodzi – dzień 9 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*