spotkanie_autorskie_z_marcinem_baczewskim_w_dku_20111127_1587476694O konsekwencjach bycia stypendystą Dagny Willi Decjusza, etymologii tytułu najnowszej książki, samotności, jako nieodłącznym elemencie towarzyszącym pisarzom oraz o rzekomych powiązaniach swojej twórczości z nurtem postmodernistycznym. O tych i wielu innych rzeczach mówił Marcin Bałczewski podczas spotkania autorskiego w czwartek (24 listopada) w Łódzkim Domu Kultury.

Wydarzenie miało charakter kameralny. W sali 221 w ŁDKu pojawiło się zaledwie kilkanaście osób, ale jak wiadomo największych twórców docenia się zazwyczaj dopiero po śmierci, więc niska frekwencja nie powinna być dla autora zmartwieniem. Spotkanie poprowadził Tomasz Krakowiak, który w tej roli debiutował. Trzeba przyznać, że poradził sobie bardzo dobrze, momentami wykazując się większą wiedzą na temat twórczości gościa, niż on sam.

Autor przygotował dla zgromadzonych dwie niespodzianki. Pierwszą było odczytanie fragmentu swojego najnowszego, nigdzie do tej pory niepublikowanego frgamentu nowej książki. Drugą zaś stanowiła książka Podróż na północ, czyli antologia literatury z Polski i Norwegii, w której ukazało się opowiadanie Bałczewskiego Miłość w czasach wojny. Każdy uczestnik spotkania otrzymał egzemplarz tej pozycji.

Marcin Bałczewski publikował swoje utwory w większości polskich pism literackich. Zadebiutował w 2002 roku, postmodernistyczną powieścią W poszukiwaniu straconego miejsca. Oprócz tego jest autorem wielu opowiadań, jedno z nich – Jan Vertellen, ukazało się w Antologii współczesnych polskich opowiadań, w 2008 roku. Inne – Miłość w czasach wojny opublikowano w tym roku w antologii nowej literatury z Polski i Norwegii Podróż na północ. Pod koniec grudnia ub. r. ukazał się zbiór opowiadań jego autorstwa, zatytułowany Malone. Ponadto jest członkiem redakcji pisma Puzdro, kiedyś również Zabudowy trawnika, a także założycielem i administratorem pierwszego w Polsce forum prozatorskiego www.prozatorskie.pl.

/fot. Gosia Wojna, www.gosiawojna.pl

  

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
pulsskierniewice
Festiwal Puls Literatury w Skierniewicach (foto)
IMG_9772
Spotkanie z Janem Gondowiczem (foto)
O._nad_dk
Ogrody nad Łódką pod redakcją Romualda Olczyka
1 Komentarz
  • filolożka
    28 listopada 2011 at 10:08

    hmm pan prowadzący wiedział więcej od samego autora, ciekawe 🙄
    Jednak miejmy nadzieję, że autor doczeka się większego uznania już za życia
    nie mniej bardzo żałuję, że nie mogłam się tam pojawić 🙁

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*