6siatka147 marca w Szkole Podstawowej nr 205 odbyła się czternasta kolejka  rozgrywek XVIII edycji Łódzkiej Amatorskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez Klub Sympatyków Piłki Siatkowej przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. Tym samym runda zasadnicza ŁALS dobiegła końca, zespoły z poszczególnych lig podzieliły się na pierwszą i drugą czwórkę, a zatem przed nami największe emocje związane z pojedynkami play-off i play-out. Niektóre zespoły posiadając bezpieczną przewagę punktową  potraktowały ostatnią kolejkę dość swobodnie. Mimo to nie zabrakło pojedynków z dużą dawką emocji i walką o każdy punkt.

W ekstraklasie kobiet półfinalistki rozgrywek znane były już przed tą kolejką, jednak do rozstrzygnięcia zostało jeszcze zestawienie ze sobą drużyn w play-off. Pozytywną niespodzianką tego sezonu jest miejsce w pierwszej czwórce Ekstraklasy beniaminka ligi – Fuks Sulejów, a także zespołu SportEkspert. To właśnie zawodniczki tej drużyny, mimo pewnej 3 lokaty, postawiły bardzo spore wymagania dotychczasowemu liderowi – Cashmire ulegając dopiero po tie-breaku. Stracony jeden punkt w ostatniej kolejce, kosztował Cashmire utratę pozycji lidera i sprawił, że obie te drużyny spotkają się już za tydzień w półfinale rozgrywek. Drugą parę tworzyć będą zawodniczki No Name Volley oraz wspominanego już Fuksa Sulejów. Oba zespoły na zakończenie sezonu zasadniczego odniosły zwycięstwa w czterech setach, pokonując odpowiednio Jutrzenkę oraz Dream Team. Niespodzianką negatywną jest jedynie walka o utrzymanie aktualnych jeszcze wicemistrzyń ligi Dream Team.

Przełomowy sezon w wykonaniu siatkarzy TKKF Dzikusy, którzy jako pierwsi w osiemnastoletniej historii rozgrywek ŁALS zwyciężyli we wszystkich spotkaniach rundy zasadniczej Ekstraklasy mężczyzn. Z czternastu rozegranych spotkań, aż jedenaście kończyli zdobywając pełną pulę punktów, natomiast pozostałe trzy przesądzając na swą korzyść po tie-breakach. Sporym zaskoczeniem jest natomiast postawa wicemistrzów z poprzedniego sezonu – drużyny PGE Obrót, której po słabych dwóch rundach przyjdzie jedynie walczyć o utrzymanie się w najwyższej klasie rozgrywkowej. Półfinałowe pary tworzą: TKKF Dzikusy i Bakalland BA! Oraz Superata i TA-NO Volley. W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego największe emocje towarzyszyły spotkaniu dwóch ostatnich drużyn w tabeli, które decydowało o zestawieniu zespołów w rundzie play-out. Z czterosetowej potyczki zwycięsko wyszli zawodnicy Sokoła Rzgów pokonując SEW-Eurodrive. Po takim rozstrzygnięciu w następnej rundzie Rzgowianie zagrają z PGE Obrót, natomiast Iskra zmierzy się z SEW-Eurodrive.

W I lidze kobiet do ostatniej kolejki toczył się korespondencyjny bój pomiędzy ŁKSG a Energią o czwarte miejsce dające możliwość gry o medale i awans. Z tej dwójki uprzywilejowane były siatkarki ŁKSG, którym do szczęścia, potrzebne były wygrane dwa sety w spotkaniu z Salos Wodna. W gorszej sytuacji była Energia, która oprócz zwycięstwa za 3 punkty nad liderującymi Dzikusami musiały liczyć na potknięcie rywalek. Nie oglądając się na wyniki innych spotkań ŁKSG osiągnął cel minimum i mimo porażki 2:3 zapewnił sobie udział w strefie medalowej. Ciekawą konfrontację mogliśmy obserwować w meczu pomiędzy pewną trzeciej lokaty Stalą Głowno a Serwo f.i.n.e., które już wcześnej straciło szanse na grę o najwyższe cele w tym sezonie. Zawodniczki tej drugiej drużyny, grając wyraźnie bez presji, zaprezentowały swoją najlepszą siatkówkę w tym sezonie i zwyciężyły po emocjonującym pięciosetowym widowisku, dzięki czemu do rywalizacji play-out przystąpią z piątego miejsca. Warto podkreślić, że podobnie jak męska drużyna tak i siatkarki TKKF Dzikusy zakończyły rundę zasadniczą bez porażki, ze straconym jedynie punktem i są zdecydowanymi faworytkami do powrotu do Ekstraklasy.

Rywalizacja o strefę medalową do końca toczył się również w I A lidze mężczyzn. Z trójki kandydatów do czwartego miejsca zwycięsko wyszła drużyna, która miała teoretycznie najtrudniejszego rywala. W jak dotychczas najważniejszym meczu sezonu Lozamet wspiął się na wyżyny swoich możliwości i pokonując 3:1 lidera tabeli drużynę Bejłocz zagwarantował sobie udział w play-off. Drużyny te już w najbliższej kolejce spotkają się ponownie, tym razem w rywalizacji półfinałowej. Drugą parę półfinałów tworzą TKKF Zgierz oraz Warecka. Oba zespoły w ostatniej kolejce zwyciężyły w czterech setach aspirujące do czwórki AMC oraz Volley Centrum. W pierwszej rundzie play-out, o utrzymanie się na zapleczu Ekstraklasy, AMC zmierzy się z Gremi, natomiast Volley Centrum rywalizować będzie z Wild Boyz.

W I B lidze mężczyzn podział na strefę medalową i drużyny walczące o utrzymanie znany był już wcześniej, zatem ostatnia kolejka spotkań toczyła się praktycznie bez emocji. Wszystkie pojedynki kończyły się w trzech partiach. Półfinałowa rywalizacja toczyć się będzie pomiędzy Koluszkami a Szkołą Gortata oraz Fuksem Sulejów i Juniorem. Natomiast pary w play-out tworzą: Brukland i Społeczna Akademia Nauk oraz Starszaki i Energeo.

Scenariusz rodem z filmów Alfreda Hitchcocka zaprezentowali siatkarze II ligi. Cztery drużyny walczyły o trzecie i czwarte miejsce dające możliwość gry o medale i awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Właściwie do ostatniej piłki kolejki nie było wiadomo jaki będzie ostateczny skład półfinałów. Zespół mŁodzianie po remisie z liderem tabeli Team Spiryt miał na koncie 29 punktów i zajmując trzecie miejsce musiał czekać na rozstrzygnięcia kolejnych pojedynków. Następnie na parkiet wyszli zawodnicy Febrisanu i wicelidera z Volley Team. Po dość niespodziewanym zakończeniu spotkaniu już w trzech setach na korzyść Febrisanu w tym momencie to ta drużyna znajdowała się w pierwszej czwórce. O ostatecznym kształcie tabeli zadecydować miał ostatni mecz pomiędzy drużynami ZWiK i New Team. Zwycięstwo ZWiK 3:0 lub 3:1 dawało temu zespołowi awans, remis 2:2 lub zwycięstwo New Team 3:1 premiowało Febrisan. Tylko wygrana 3:0 gwarantowała New Team miejsce w pierwszej czwórce  i właśnie takim wynikiem zakończyła się rywalizacja. W fazie play-off Team Spiryt zmierzy się z mŁodzianami, natomiast Volley Team o finał rozgrywek rywalizował będzie z New Team. Jak pokazała końcówka rundy, przez cały sezon należy walczyć o każdy set, gdyż właśnie różnice jednego seta zadecydowały, że to New Team oraz mŁodzianie grają w strefie medalowej, natomiast Febrisanowi przyjdzie walczyć o utrzymanie.

Emocje także w III lidze mężczyzn, w której rywalizacja o miejsca medalowe toczy się już na całego. Ciekawe pięciosetowe spotkanie rozegrali siatkarze VC Nosorożec oraz GOŚcie. W tym meczu pojedyncze piłki decydowały o końcowym wyniku, a więcej zimnej krwi w końcówkach partii zachowywali GOŚcie, którzy wygrali drugiego seta 31:29, natomiast piątego 18:16. Na prowadzeniu w tabeli pozostaje Energia, drugi CentiNet traci do lidera cztery punkty. Za to pomiędzy trzecim VC Nosorożec a piątym zespołem GOŚcie różnica to jedynie punkt.

Na następną kolejkę rozgrywek zapraszamy 14.03.2015 do Szkoły Podstawowej nr 205 w godz. 8-16.