Uroczystość otwarcia muzeum Widzewa Łódź miało miejsce we wtorek 1 czerwca –  pierwszego oficjalnie zarejestrowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeum klubu piłkarskiego w Polsce.

Na uroczystym otwarciu, oprócz byłych piłkarzy Wiesława Wragi, Andrzeja Grębosza, Krzysztofa Kamińskiego oraz byli trenerzy Bronisław Waligóra i Władysław Żmuda. Obecni byli przedstawiciele mediów, członkowie stowarzyszenia RTS, sponsorzy, w tym z firmy Deante, głównego mecenasa muzeum, politycy różnych opcji. Pierwszymi zwiedzającymi byli uczniowie łódzkich, którzy mieli swoje święto z okazji „Dnia Dziecka”. 

Muzeum Widzewa Łódź jest podzielone na cztery strefy. Pierwsza nosi tytuł  “Początek” (nawiązuje do początku XX wieku, kiedy powstawał Widzew). Przedstawiają z okresu powstania fotografię i opisy wywodzących się z tego środowiska ludzi z klasy robotniczej, którzy byli też blisko klubu. Druga strefa  “Stara hala” – przypomina starą halę sportową, na jednej ze ścian jest akurat ring i przedstawia fotografię z  meczu bokserskiego, gdzie właśnie często tam odbywały się mecze bokserskie. Na ścianach znajdują się też pamiątki dotyczące wszystkich sekcji Widzewa jakie klub osiągnął w tych czasach. W trzeciej strefie pod nazwą “Wielki Widzew” – są umieszczone eksponaty z lat 70 do lat 80. Jest to strefa głównie poświęcona sekcji piłka nożna. W tych czasach klub odniósł swoje największe sukcesy na arenie krajowej oraz europejskiej. Zwycięstwa w meczach jakie odnosili piłkarze czerwono-biało-czerwonych w europejskich pucharach do dziś są przez kibiców niezapomniane. W czwartej strefie “Stadion” przedstawia najnowszą historię klubu.

Współzałożyciel muzeum są: Tomasz Gawroński wraz z bratem Włodzimierzem Gawrońskim oraz Stowarzyszeniem RTS Widzew Łódź. W czasie spotkania głos zabrał dyrektor muzeum Tomasz Gawroński: – Staraliśmy się przygotować ciekawą ekspozycję, umożliwiającą nie tylko oglądanie pamiątek, ale również wywołującą rozmowy i przywołującą wspomnienia. To jednak dopiero początek naszej drogi. Szacujemy, że na razie wykorzystaliśmy około połowy potencjału tego miejsca, m.in. pod względem multimediów. Muzeum jest przygotowane do tego, by być atrakcyjnym dla zwiedzających zarówno pod względem formy, jak i treści.

Muzeum Widzewa będą mogli odwiedzać zwiedzający od 4 czerwca. W dni powszednie będzie czynne od 11:00 do 19:00, w soboty – od 11:00 do 16:00 (w niedziele będzie nieczynne, poza niedzielami meczowymi). W pierwszych miesiącach działalności – ze względu na panujące obostrzenia – kibice, którzy zdecydują się wybrać do Muzeum, będą musieli zarejestrować na klubowej witrynie i wybrać przez siebie termin.  Bilet wstępu kosztować będzie 12 zł. Dla dzieci 5 zł, a rodzinny – 20 zł.

/tekst i foto Przemysław Sujka

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Mecz kontrolny: Widzew – KKS Kalisz 1:2 (foto)
DSC_044727
ŁKS Łódź – Huragan Morąg 1:0 (foto)
IMG_0097
Polonia Piotrków – Widzew Łódź 0:4 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*