1tymTrzy pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa łódzkiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. Finały wojewódzkie XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” rozegrano w dniach 16-18 kwietnia. Laureatami piłkarskich zmagań zostały: Pogoń Zduńska Wola w kategoriach U-10 i U-12 chłopców, UKS SMS Łódź w kategoriach U-10 i U-12 dziewczynek oraz Sokół Aleksandrów Łódzki i SP Bąków w kategorii U-8. Weekend majowy drużyny z Łodzi i Zduńskiej Woli spędzą w Warszawie, gdzie będą reprezentowały województwo podczas Finału Ogólnopolskiego, stojąc przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania odbyły na terenie Chojeńskiego Klubu Sportowego w Łodzi. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Łodzi na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły kategorii U-12, drugiego kategorii U-10, a trzeciego najmłodsze dzieci do lat 8.

Turniej ten stanowił w przeszłości początek piłkarskiej przygody dla wielu reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych, do czego nawiązał Stanisław Sipa, wiceprezes Łódzkiego Związku Piłki Nożnej. – Życzę wam, żebyście w przyszłości reprezentowali nie tylko wasze szkoły czy województwo, ale również wasz kraj – powiedział do młodych piłkarzy i piłkarek.

W trakcie trzech dni rywalizacji z pewnością można było wypatrzyć dzieci, które wyróżniały się swoim talentem. Jednym z nich był Jakub Jendryka z drużyny Pogoni Zduńskiej Woli do lat 12. Kuba znakomicie ustawiał się w obronie, często dusząc w zarodku akcje rywali. Gdy już decydował się na podłączenie się do ofensywy, niemal zawsze wynikało z tego coś groźnego. Chłopiec z lekkością mijał przeciwników i podejmował dobre decyzje, rozgrywając piłkę do kolegów z drużyny. To w dużej mierze dzięki niemu ekipa ze Zduńskiej Woli odwróciła losy finału. Kuba po przejęciu piłki na własnej połowie indywidualnym rajdem wywalczył rzut rożny, po którym Pogoń wyrównała stan meczu z Masovią. Następnie zapisał na swoim koncie dwie asysty i wraz z kolegami mógł cieszyć się z wygranej. Skąd u obrońcy taka technika i ciąg na bramkę? – Kiedy w klubie gramy po dziewięciu, jestem skrzydłowym. Ustawienie tutaj wynika z mniejszej liczby graczy – zdradził nam przyszły uczestnik Finału Ogólnopolskiego w Warszawie.

Znakomicie zaprezentowała się także Patrycja Drabik z SP Bielawy, która wraz z koleżankami stanęła na drugim stopniu podium w kategorii U-10. Jak przyznaje jej trener, Patrycja to przede wszystkim bardzo spokojna i pracowita dziewczynka, co odzwierciedla jej postawa boiskowa. Zawodniczka zdobyła zdecydowaną większość strzelonych przez swoją drużynę goli i miała duży wkład w awans zespołu z niespełna 6-tysięcznej miejscowości do samego finału, w którym uległy ekipie UKS SMS Łódź dopiero po serii rzutów karnych. Grająca w charakterystycznych okularach piłkarka zdobyła w nim zresztą bramkę po pięknej indywidualnej akcji, kiedy to minęła kilka dziewczynek z Łodzi i z charakterystycznym spokojem pokonała bramkarkę rywalek. Być może niedługo konkurentki z finału staną się koleżankami z szatni. Po finale, o plany na przyszłość Patrycję podpytywała trenerka SMS-u.

W Łodzi mogliśmy zobaczyć także wielu świetnych bramkarzy, ale żaden nie ujął nas swoją charyzmą, jak Alan Ostrowski z UKS SMS Łódź. Chłopiec rywalizujący w kategorii U-12 był najbardziej ekspresyjnym zawodnikiem całego turnieju, nieustannie instruując i motywując swoich kolegów. Do tego stopnia, że w ich ostatnim, ćwierćfinałowym meczu miał już całkowicie zdarte gardło. Jak przyznał jego trener, to dla Alana typowe zachowanie. Z kolei jego koledzy przyznali, że w trakcie meczu słuchają rad swojego bramkarza. W trakcie potyczki z APN Piotrków Trybunalski, Ostro wski próbował nawet wyprowadzać swoich przeciwników z koncentracji, tańcząc na linii niczym Jerzy Dudek, ale drużyna SMS Łódź finalnie przegrała w starciu o awans do fazy pucharowej po serii rzutów karnych. Co ciekawe, zespół SMS aż do pechowej serii rzutów karnych nie dał sobie wbić ani jednej bramki. Tym samym jest dotychczas dopiero drugą, obok UKS Orlik Prudnik z województwa opolskiego, drużyną, która w regulaminowym czasie finałów wojewódzkich straciła 0 goli, a mimo to nie awansowała do strefy medalowej.

Podobnie jak zachrypnięty głos Alana, z finałów w województwie łódzkim zapamiętamy także najciekawsze nazwy drużyn, z jakimi się dotychczas spotkaliśmy. Z reguły nazwa znakomitej większości startujących w turnieju ekip nawiązuje do numeru szkoły podstawowej bądź akademii, z której wywodzą się zawodnicy. W Łodzi jednak dzieci i ich trenerzy wykazali się większą kreatywnością. Pustynne Jastrzębie, Jutrzenka Drzewce, Las Vegas, Młode Byki, FOOT-BOL-AKI – to tylko kilka z nich. Jak przyznaje trener Jacek Włodarczewski, prowadzący Małych Gladiatorów, nazwa drużyny wywodzi się stąd, że jego podopieczni powoli rozkręcają się na turniejach, wznosząc się na wyżyny w fazie pucharowej. Drugie miejsce w kategorii U-8, mimo porażki w fazie grupowej i dramatycznej serii jedenastek w ćwierćfinale, tylko potwierdza tę tezę.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Łodzi pokazali ją 6 razy.

Klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

 1. 1.Sokół Aleksandrów Łódzki
 2. 2.Mali Gladiatorzy Pabianice
 3. 3.ESBANK RAP Radomsko
 4. 4.UKS Warta Sieradz
  1. 1.SP Bąków
  2. 2.SP Godzianów
  3. 3.SP Regnów
  4. 4.SP 130 Łódź

Najlepszy bramkarz

Karol Bogusławski, Mali Gladiatorzy

Gabriela Karpińska, SP Regnów

Najlepszy zawodnik

Igor Figlarski, Sokół Aleksandrów Łódzki

Helena Pokora, SP Bąków

Król strzelców

Mateusz Jędrzejczyk, Sokół Aleksandrów Łódzki

Marika Krupa, SP Godzianów

U-10

 1. 1.Pogoń Zduńska Wola
 2. 2.UKS Warta Sieradz
 3. 3.UKS SMS Łódź
 4. 4.SP Moszczenica
 5. 1.UKS SMS Łódź
 6. 2.SP Bielawy
 7. 3.SP Regnów
 8. 4.SP Godzianów

Najlepszy bramkarz

Jakub Pawlak, MGUKS Zduńska Wola

Karina Miązek, UKS SMS Łódź

Najlepszy zawodnik

Wojciech Juchnar, UKS Warta Sieradz

Zofia Witczak, SP Bielawy

Król strzelców

Marcel Lewandowski, UKS SMS Łódź

Patrycja Drabik, SP Bielawy

U-12

 1. 1.MGUKS Pogoń Zduńska Wola
 2. 2.Mazovia
 3. 3.UKS Warta Sieradz
 4. 4.APN Piotrków Trybunalski
 5. 1.UKS SMS Łódź
 6. 2.SP Nowe Zduny
 7. 3.UKS Hattrick Bełchatów
 8. 4.SMS Opoczno

Najlepszy bramkarz

Filip Zawiasa, MGUKS Pogoń Zduńska Wola

Katarzyna Stań, SP Nowe Zduny

Najlepszy zawodnik

Jakub Chojecki, Mazovia

Klaudia Kiełczewska, UKS SMS Łódź

Król strzelców

Hubert Rachucki, MGUKS Pogoń Zduńska Wola

Julia Szkudlara, UKS Hattrick Bełchatów

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci.  Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Znicz Pruszków – Widzew Łódź 0:6 (foto)
widzew_d_-_polonia_warszawa_00_20100828_1532700188
Lechia Gdańsk – Widzew Łódź 3:1
M._Tlokinski
Mirosław Tłokiński: Cały czas śledzę losy klubu (wywiad)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*