_MG_1457Biegacze opanowali łódzkie ulice! W weekend od 17 do 19 kwietnia odbył się łódzkim Maratonie Dbam o Zdrowie oraz bieg ALE 10k Run. Maratończycy głównego biegu przemierzali miasto na 42-kilometrowej trasie. Organizatorem maratonu jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

W niedzielny poranek, równo o godzinie 9 uczestnicy maratonu usłyszeli strzał czyli sygnał od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej rozpoczynający bieg. W tegorocznej edycji udział wzięli zarówno Polacy, jak i światowej sławy biegacze z Etiopii, Kenii, Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi, w tym również reprezentujący Polskę Yared Shegumo, zeszłoroczny zwycięzca Łódź Maraton Dbam o Zdrowie 2015 oraz wicemistrz Europy z Zurychu z 2014 roku. Wśród uczestników znalazł się również polityk Dariusz Joński.

Stawka była wysoka. Biorący udział w łódzkim maratonie DOZ biegacze walczyli o prestiż i nagrody finansowe, lecz również o nowego Forda Fiestę, który czekał na pierwszą osobę na mecie. Oficjalne zakończenie imprezy odbyło się o godzinie 15:30 na Atlas Arenie, przy której znajdowała się meta maratonu. Przy barierkach na całej trasie stali łodzianie dopingujący biegaczy. Nikt, kto dziś przed południem wyszedł na miasto, nie zignorował biegnącego tłumu. Uczestnicy i kibice wzajemnie zagrzewali się do walki i dzielili pozytywną energią. Przechodnie klaskali, wznosili dodające otuchy okrzyki dla biegaczy i życzyli szczęścia. Maratończycy odwdzięczali się podziękowaniami oraz gratulacjami za kibicowanie.

Ci, którzy nie brali udział w maratonie przemierzając ulice Łodzi, również mieli szansę na zwycięstwo. Organizatorzy maratonu ogłosili konkurs na Mistrza Kibicowania. Dzieci i młodzież zaprezentowali wysoki poziom wyobraźni przy przebraniach oraz formie kibicowania. Przy każdym z punktów kibicowania na uczestników czekała rozbawiona, kolorowa, skandująca motywujące hasła grupa. Były to przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły średnie z Łodzi i okolic. Oprócz wsparcia, na maratończyków czekały tam również tysiące kubeczków z wodą dla zgaszenia pragnienia. Kibice walczyli o nagrody o puli 12 tysięcy złotych.

W ramach Łódź Maratonu Dbam o Zdrowie odbyło się 5 biegów: DOZ Maraton Łódzki z PZU, ALE 10k run, Omegamed Kids Run Junior, Omegamed Kids Run Mini oraz Bieg śniadaniowy Bakalland z BA!. W piątek oraz sobotę na Atlas Arenie odbyły się całodniowe targi sportowe Run&Fun.

Jak co roku, impreza również charakter charytatywny. W ramach akcji „Biegam-pomagam” każdy z uczestników przy rejestracji mógł dobrowolnie przekazać kwotę niemniejszą niż 5 zł na rzecz wybranej organizacji partnerskiej. Wśród nich znalazły się Fundacja ISKIERKA, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Fundacja “Dom w Łodzi” oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom LIVER.

Zapisy do maratonu trwały bardzo długo, bo aż od 29 października 2014. To pozwoliło biegaczom na mentalne oraz fizyczne przygotowanie do 42-kilometrowego biegu.

Monika Stefanowicz z Polski (2:29:28) oraz Albret Matebor Kiplagat z Kenii (2:11:49) zwyciężyli w DOZ Maratonie Łódzkim z PZU. Drugi wśród mężczyzn był Dereje Tadese Raya oraz Gelgelo Tona Outoya, obaj z Etiopi. Druga z kobiet na mecie zameldowała się Polka, Agnieszka Mierzejewska oraz reprezentantka Ukrainy Tatyana Vernyhor. Monika Stefanowicz została również Mistrzynią Polski w maratonie.

joomplu:88938

Wyniki DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU

Mężczyźni:
1. Albert Matebor Kiplagat (Kenia) – 2:11:49
2. Dereje Raya Tadese (Kenia) – 2:11:57
3. Gelgelo Tona Outoya (Etiopia) – 2:12:08
4. Yared Shegumo (Polska) – 2:12:14
5. Hassan Mokaya Omanga (Kenia) – 2:12:43
6. Ivan Babaryka (Ukraina) – 2:12:45

Kobiety:
1. Monika Stefanowicz (Polska) – 2:29:28 – Mistrzyni Polski
2. Agnieszka Mierzejewska (Polska) – 2:30:55 – Wicemistrzyni Polski
3. Tatyan Vernyhor (Ukraina) – 2:31:34
4. PieninachArusei Jerop (Kenia) – 2:33:23
5. Makda Haji Harun (Etiopia) 2:33:39
6. Ayelu Hordofa Abebe (Etiopia) 2:35:11

Wyniki ALE 10k run

Mężczyźni
1. Daniel Formela (Polska) – 30:46
2. Paweł Matner (Polska) – 31:29
3. Krzysztof Pietrzyk (Polska) – 32:55

Kobiety
1. Iwona Lewandowska (Polska) – 33:20
2. Zuzanna Mokros (Polska) – 37:29
3. Karolina Piątkowska (Polska) – 41:21

– Cały czas analizujemy przyczyny tego zdarzenia. Wiele wskazuje na to, że decydujący w tym wypadku był błąd ludzki i niewystaraczające oznakowanie trasy– mówi Michał Drelich, dyrektor z agencji Sport Evolution, organizator DOZ Maratonu Łódzkiego z PZU. – Szczerze ubolewamy, że w ogóle do czegoś takiego doszło. Nam zdarzyło się to po raz pierwszy i oby ostatni. Incydent na trasie nie wypaczył wyników w klasyfikacji generalnej. Zawodnicy z elity, którzy pomylili trasę zajmowali dalsze miejsca. W przypadku Izabeli Trzaskalskiej po konsultacji z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz delegatem IAAF podjęliśmy decyzję o przyznaniu jej ex aequo z Ewą Kucharską brązowego medalu w Mistrzostwach Polski kobiet w maratonie. Wszystkie pozostałe osoby, o których nie wiemy, a pomyliły trasę prosimy o kontakt mailowy. Postaramy się wyjaśnić sytuację i na tyle na ile to możliwe poprawić wynik końcowy. Poszkodowanym osobom gwarantujemy bezpłatny pakiet startowy w przyszłorocznym maratonie w Łodzi – dodaje Michał Drelich.


/fot. Marcin Jurkiewicz


/fot. Milena Piesik

Zobacz także:

I Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych (foto)

Pedro’s Cup 2015 (foto)

Jubileuszowy Bieg Sylwestrowy w Arturówku (foto)

Bieg ulicą Piotrkowską 2014 (foto)

Łódź Maraton Dbam o Zdrowie (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódzka Piątka: bieg z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości (foto)
_MG_3614
1. Bieg Trzech Króli (foto)
biegpiotrkowska
12 Bieg ulicą Piotrkowską

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*