HO8C1988_DxO_1Hycom Basket Squad obronił tytuł, wygrywając po emocjonującym meczu z KB-Adwokaci 94:86. MVP spotkania został wybrany Łukasz Sil ze zwycięskiej drużyny.

Kibice zgromadzeni w hali KS Społem mieli okazję poczuć, czym jest prawdziwe święto koszykówki. Oprócz wyrównanego spotkania odbyło się wiele ciekawych występów artystycznych, konkursów dla publiczności czy też finał Konkursu Rzutowego o prawdziwą sztabkę złota. Prócz tego strefa sportowa dla dzieci nadzorowana przez Basket Fabryka, efektowne światła – atrakcje, które możemy oglądać podczas meczów NBA. Dodatkowo Ceremonia Wręczenia Nagród bezpośrednio w hali, w której na co dzień rywalizują gracze jednej z największych lig koszykówki w kraju. Trudno było się nudzić w czwartkowy wieczór.

Bezpośrednio przed podrzutem sędziowskim na parkiecie wystąpiły Bouncing Cats. Żeńska formacja taneczna – która mimo dopiero czterech lat działalności ma na swoim koncie wiele medali i wyróżnień w całej Polsce – zagrzała kibiców do dopingu, prezentując efektowny układ. Kilka chwil później oglądaliśmy już w akcji finalistów.

Pierwsza kwarta to wymiana ciosów i efektywna gra obu ekip. Prowadzenie 24:23 przez obrońców tytułu, zapowiadało dalsze emocje, których nie zabrakło. Widać też było, że obie drużyny bardzo dobrze radzą sobie w ataku, z czym bywały problemy w poprzednich meczach finałowych, gdy czasami stres przeszkadzał zawodnikom w zdobywaniu punktów.

HO8C1482_DxO

W przerwie po I kwarcie tancerki ze szkoły Flying Rose pokazały, dlaczego pole dance walczy o to, aby stać się dyscypliną olimpijską. Niezwykle trudne figury artystyczne robiły wrażenie na wszystkich zgromadzonych w hali przy ul. Północnej. Chyba nikt nie spodziewał się tak elektryzującego występu… Kibice oglądali i oklaskiwali z uznaniem tańczące dziewczyny, a już po chwili sami mogli się przekonać, że podciąganie na popularnej „rurce” do prostych wyczynów nie należy. W zorganizowanym przez Flying Rose konkursie, swoich sił spróbowało kilku śmiałków, „wyciągniętych” z publiczności.

Druga kwarta to dalej zacięta rywalizacja na parkiecie. Prym wiedli w niej Łukasz Sil po stronie Basket Squadu (po dwóch kwartach miał już na koncie efektowne double-double, składające się z 10 zbiórek i aż 22 punktów) i Przemysław Grabowski wśród Adwokatów (12 punktów przy 100-procentowej skuteczności). Efektowne i szybkie akcje były z kolei domeną Roberta Kowalskiego i Jakuba Borowskiego oraz Piotra Trepki i Mariusza Łysio.

W przerwie między połowami, na parkiecie ponownie zaprezentowały się tancerki Flying Rose oraz odbyła się pierwsza runda finału Konkursu Rzutowego o prawdziwą sztabkę złota. W ostatniej serii zmierzyli się Paulina Kubiak z Damianem Staniaszkiem oraz Filip Tonkiel z Przemysławem Grabowskim. O tym, kto wejdzie w posiadanie złotej sztabki zadecydował celny rzut za 3 punkty tego ostatniego równo z syreną, oznaczającą koniec czasu. Ich rywale mieli jeszcze szansę na przechylenie szali zwycięstwa na swoją korzyść rzutami z połowy boiska, jednak próba Damiana Staniaszka okazała się minimalnie niecelna i tym samym to dwójka: Grabowski-Tonkiel zapisała się w historii CNBA jako kolejni zwycięzcy tego efektownego konkursu, który stał się już tradycją Wielkich Finałów CNBA.

To zresztą nie był ostatni konkurs tego dnia. Przed czwartą kwartą odbył się konkurs dla dzieci. W nagrodę otrzymały one koszulki i skarpetki firmy Spalding oraz piłki do koszykówki.

Hycom_Basket_Squad

Sama druga połowa meczu finałowego przebiegała według dość podobnego schematu. Hycom Basket Squad prowadził różnicą kilku, a momentami nawet kilkunastu punktów, po czym zryw Adwokatów doprowadzał do zniwelowania strat i nawiązania kontaktu (3-4 punkty różnicy). W końcówce meczu celne rzuty za 3 punkty Przemysława Grabowskiego i Piotra Kacprzaka zapaliły jeszcze w końcówce spotkania światełko nadziei po stronie debiutujących w finale Adwokatów, jednak ostatecznie doświadczenie wielokrotnych finalistów pozwoliło zawodnikom trenera Marcina Michalskiego dowieźć zwycięstwo do końcowej syreny, po której to koszykarze Hycom Basket Squadu mogli świętować zdobycie kolejnego tytułu. Brawa za stworzenie genialnego widowiska i szacunek za walkę należą się jednak obu drużynom.

Tuż po meczu finałowym odbyła się Ceremonia Wręczenia Nagród. Nie zabrakło oczywiście srebrnych sygnetów dla Mistrzów CNBA, dyplomów, medali, pamiątkowych statuetek i nagród rzeczowych. Wyróżnieni zostali mistrzowie wszystkich czterech lig (Superliga, I, II i III liga), MVP i królowie strzelców (także na każdym poziomie rozgrywek), czołowe 3 drużyny ligi 3×3 CNBA i Superligi CNBA, a także sędziowie meczu finałowego. Do Galerii Sław CNBA wkroczyli natomiast Sharksi, obecni w lidze od samego początku jej istnienia (wyróżnienie w imieniu drużyny odebrał oczywiście Artur Siejko) oraz agencja reklamowa Zet-Kreska, przygotowująca od lat projekty medali, dyplomów oraz innych materiałów dla ligi.

38.edycja CNBA przeszła zatem do historii, a ostatni jej akcent z pewnością zapisze się w niej złotymi zgłoskami. Jeszcze żaden z finałów nie miał tak efektownej oprawy świetlno-dźwiękowej, jeszcze żaden z Konkursów Rzutowych nie był tak wyrównany, jeszcze żaden z ostatnich finałów nie obfitował w tyle zdobytych punktów, jeszcze żaden z finałów nie miał tak efektownych występów artystycznych

Kolejne rozgrywki ruszają już w połowie lutego – więcej szczegółów już niebawem na stronie www.cnba.pl.