basket111W piątek i sobotę na parkietach ustawionych w Manufakturze blisko pół tysiąca miłośników koszykówki brało udział w XV Turnieju Koszykówki Ulicznej Basketmania.

W piątek 3 czerwca blisko 50 zespołów szkolnych rywalizowało na rynku Manufaktury w Łodzi w turnieju koszykówki ulicznej Basketmania. W pierwszym dniu tego najstarszego w Polsce turnieju (1997-2011) odbyły się zawody dla szkoło podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Wśród szkół podstawowych finał był wewnętrzną rozgrywką znakomicie dysponowanych zespołów z SP 153, trzecie miejsce przypadło Dream Teamowi. Wśród dziewcząt w kategorii gimnazjów w finale Koty pokonały Rodowite Łodzianki 7:4, trzecie miejsc przypadło Dzikusom. Wśród chłopców w tej samej kategorii zwyciężyli skromni zawodnicy z Just 2 Good, w finale pokonując Wunder Wafle 10:7, trzecie meijsce przypadło drużynie z Gimnazjum Miejskiego w Głownie.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych dziewcząt I miejsce przypadło drużynie Gluty z Kalkuty, przed Pedoskładem i XXiX LO. W finale chłopców Synkowie Mamusi pokonali Chłopców Betonowców 10-9, trzecie meijsce dla Dabl Blast. W eliminacjach konkursu rzutu za 3 punkty Daria Dziwulska trafiła 5 razy w 5 próbach i wraz z siedmioma kolejnymi osobami awanowała do finału.

Najlepsze drużyny otrzymały upominki i nagrody od sponsorów – firm New Balance, Pure, szkoły języków Progress, Art Service, CSP, 30 Something, imprezę wspiera Urząd Miasta Łodzi, organizatorem jest tradycyjnie AZS Łódź, we współpracy z ŁZKosz, SZS i Fundacją Vena Sport. Podczas Besketmanii pojawili się także wolontariusze Eurobasket Women 2011, a zwycięzcy otrzymali bilety na mecze Mistrzostw Europy w Koszykówce Kobiet z rąk Mistrzyni Europy z 1999 roku Elżbiety Trześniewskiej.

W sobotę zawodnicy rywalizowali w katogoriach open mężczyzn (42 drużyny), open kobiet (8 drużyn) i w turnieju par mieszanych (8 par).

W najbardziej prestiżowym w Polsce turnieju w kategorii open najlepiej spisywały się drużyny przyjezdne. W zaciętym finale drużyna S.S.I.J. pokonała Płonącego Banana 14-12. S.S.I.J. grał w składzie Łukasz Kok (Żyrardowianka, 2 liga), Adrian Suliński i Wojciech Fraś (Znicz Pruszków , 1 liga), Karol Gruszecki – łodzianin, obecnie gra w lidze uniwersyteckiej w USA. Pokonani reprezentują kluby wrocławskie, trzecie miejsce przypadło drużynie OCB z Warszawy.

Finał kobiecy był równie, a nawet bardziej zacięty. Na przeciwko siebie stanęły dużyny oparte o zawodniczki ekstraklasy – Raket Fjuel prowadziła Kamila Trojanowska (Widzew), Gluty z Kalkuty miały w skąłdzie Roksanę Schmidt (ŁKS). Po remisie 12-12 w rzutach wolnych nie pomyliła się Kamila i tytuł powedrował do Rakiet. Brąz zdobyły dziewczyny z San Szjn Tim.

Rozgrywany po raz pierwszy turniej par mieszanych obfitował w niespodzianki i zacięte mecze. Tytuł powędrował do Lutków czyli Małgorzaty i Tomasza Luteckich, który w finale nie dali szans drużynie Aleksandry Grajczyk zwyciężając 15-10, trzecie miejsce przypadło Double Trouble.

W konkursie wsadów rywalisowali dobrze znani z poprzednich edycji, ostatecznie Marcin Wiśnia Wiśniewski pokonał Kamila Kaczora Kaczmarka. Za 3 punkty najlepiej rzucał Bogdan Kubiak, który po trzech seriach dogrywek wyprzedził Darię Dziwulską i Aleksandrę Grajczyk.

joomplu:21448 joomplu:21449
joomplu:21450 joomplu:21451