Z inicjatywą organizacji w naszym mieście EUSA Games 2022 wystąpiła Politechnika Łódzka, a jej starania poparły m.in. władze miasta. Efektem wspólnych działań była ponad 200 stronicowa aplikacja oraz wizyta w Łodzi przedstawicieli EUSA, którzy na miejscu zapoznali się z infrastrukturą i możliwościami organizacyjnymi miasta. Po wizycie Prezydent EUSA Adam Roczek nie miał żadnych wątpliwości, że pod względem infrastrukturalnym i logistycznym te igrzyska mogłyby się odbyć w Łodzi nie w 2022, a już w przyszłym roku. Kolejne lata są już jednak zarezerwowane.

Miasto podpisało też z Politechniką Łódzką i Akademickim Związkiem Sportowym porozumienie o wspólnej organizacji wydarzenia.

Na mocy jego postanowień Miasto zobowiązuje się między innymi do zapewnienia infrastruktury sportowej, której zarządcą jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, promowania imprezy oraz relacjonowania jej przebiegu.

Pozostali partnerzy zobowiązują się miedzy innymi do:

Politechnika Łódzka:
zapewnienia pozostałej infrastruktury sportowej koniecznej do zrealizowania Igrzysk, zakwaterowania oraz wyżywienia zawodników, członków zespołów, sędziów lub innych akredytowanych osób, zapewnienia wszelkich przewidzianych prawem zezwoleń i uzgodnień związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem Igrzysk, zapewnienia kadry obsługującej przygotowanie, jak i przeprowadzenie Igrzysk – kadry profesjonalnej i wolontariuszy.

Akademicki Związek Sportowy:
współuczestniczenia w prowadzeniu działań komunikacyjnych i promocyjnych Igrzysk, współpracy w zakresie zapewnienia kadry obsługującej przygotowanie jak i przeprowadzenie Igrzysk, w tym zarówno kadry profesjonalnej jak i wolontariuszy.

– Politechnika Łódzka wzorem najlepszych uczelni zachodnich dąży do skutecznego wdrożenia strategii rozwoju sportu akademickiego opartego na programie kariery dwutorowej, a więc stworzenia warunków do studiowania i zawodowego trenowania. Baza sportowa uczelni pozwala na realizację takiej właśnie strategii. Ogromne jest też doświadczenie Klubu Uczelnianego AZS PŁ w organizacji imprez na światowym poziomie – podkreśla prorektor PŁ ds. nauki prof. Ireneusz Zbiciński.

– Łodzianie wielokrotnie udowadniali, że kochają sport, a sport to jeden z najlepszych sposobów promowania naszego miasta. Kochamy oglądać różnego typu wydarzenia sportowe, ale kochamy też w nich uczestniczyć. Już niedługo będziemy mogli cieszyć się obecnością kilkunastu tysięcy studentów-sportowców i kibiców z całej Europy. Jestem pewna, że wspólnie z łódzką publicznością udowodnią, że sport akademicki wrócił do łask. Właśnie dzięki takim wydarzeniom Łódź staje się dużym graczem akademickim, dzięki czemu pozyskujemy coraz więcej zagranicznych studentów. – powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

EUSA Games to zawody, które pojawiły się w sportowym kalendarzu w roku 2012. Pierwszym gospodarzem imprezy była Cordoba. Później studenci rywalizowali w: Rotterdamie (2014), Zagrzebiu i Rijece (2016) oraz Coimbrze (2018). Igrzyska ściągnęły do miast-organizatorów kilka tysięcy uczestników, reprezentujących ponad 400 uczelni z 40 krajów Europy. Sportowcom dopingowała jeszcze liczniejsza grupa kibiców.

W środowisku akademickim zawody EUSA Games ustępują swoim rozmachem jedynie letniej Uniwersjadzie, lecz w przeciwieństwie do niej rywalizują uczelnie, a nie reprezentacje państw. Startuję w niej najlepsi sportowcy, nie zawsze wyczynowcy, z najlepszych sportowo europejskich uniwersytetów. Choć osiągane wyniki nie zawsze są na poziomie seniorskich rekordów, to zawsze można liczyć na zaciętą rywalizację. Podczas ostatniej edycji EUSA Games w Coimbrze o medale walczono w 13 dyscyplinach, m.in.: koszykówce, piłce nożnej, futsalu, piłce ręcznej, piłce siatkowej, badmintonie, tenisie ziemnym, tenisie stołowym, judo, wioślarstwie, rugby 7. W ramach edycji 2022, która ma odbyć się w Łodzi planowane jest przeprowadzenie rywalizacji w co najmniej 18 dyscyplinach sportowych.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
artificial_grass_field
Kalendarz Sportowy – sierpień 2013
artificial_grass_field
Kalendarz sportowy – czerwiec 2018
polish2
Mistrzostwa Polski PCA Poland Championships

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*