SpinifexW niedzielę, 7 grudnia o godz. 20 Bajkonurze wystąpi holenderska grupa Spinifex. Bilety kosztują 25 zł.

Spinifex to elastyczny kwintet o przerażająco wybuchowym składzie. Podobnie jak starszy brat zespołu, Spinifex Orchestra, zespół składa się w całości z doskonałych rytmów, dynamicznych napięć i niebanalnych improwizacji.

Spinifex, nazwany jak niezwykle odporna odmiana australijskiej trawy, może początkowo brzmieć jak połączenie improwizacji free, punk rocka i innych typowo zachodnich odmian muzyki współczesnej. Jednak pod powierzchnią słuchacz odkryje pradawne cykliczne rytmy pochodzące z tureckich i indyjskich kultur muzycznych.

Perkusista i astrofizyk Philipp Moer jest znany ze swej współpracy z holenderskim zespołem progresywno-metalowym Cilice. Gitarzysta Jasper Stadhouders nadaje brzmienie w amsterdamskim muzycznym podziemiu w takim choćby projekcie jak Cactus Truck. Zamieszkały w Rotterdamie Portugalczyk Gonçalo Almeida płynnie porusza się pomiędzy gładko zaokrąglonym brzmieniem i ciężkim elektrycznym przesterowaniem. Trębacz Gijs Levelt jest dobrze znany dzięki swej współpracy z Amsterdam Klezmer Band. Saksofonista altowy Tobias Klein, silnik zespołu, również wypracował sobie reputację jako klarnecista basowy i kompozytor.

W grudniu 2013 Spinifex wydał drugą płytę CD (pierwszą jako kwintet), zatytułowaną „Hipsters Gone Ballistic”, która spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Zespół koncertował wielokrotnie w Indiach, Portugalii, Niemczech, Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Słowenii. Spinifex reprezentował holenderską scenę jazzową na Dutch Jazz & World Meeting 2012 w Amsterdamie i Jazzahead w Bremen.

Gijs Levelt – trumpet
Tobias Klein – alto saxophone
Jasper Stadhouders – guitar
Gonçalo Almeida – bass guitar
Philipp Moser – drums

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bolewski & Tubis w Teatrze Małym
musicaprivata
Festiwal Musica Privata 2013
oszibarak
Jam z Gwiazdą: Őszibarack w DOMu

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*