Spacerownik_grafika_do_mailingu11 października 2015 w siedmiu polskich miastach: Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu odbędą się pilotażowe spacery teatralne, w których wezmą udział artyści sceny, przedstawiciele władz oraz wszystkie osoby, które lubią spacerować jesienią i w nieoczywistej formie poznawać polski teatr oraz jego historię.

Spacer po Łodzi pod hasłem Łódzkie teatry za kurtyną historii ruszy o godz. 11.00 sprzed głównej bramy Manufaktury przy ul. Ogrodowej. Odwiedzimy:
1. Teatr Popularny (ul. Ogrodowa 18)
2. Teatr Wielki (ul. Legionów 14)
3. Teatr Nowy im. K. Dejmka, dawna Scala i siedziba Teatru Żydowskiego (ul. Więckowskiego 15)
4. Teatr Victoria/ kino Polonia (ul. Piotrkowska 67)
5. Teatr Thalia/ kino Bałtyk (ul. Narutowicza 20)
6. Teatr im. St. Jaracza (ul. Jaracza 27)
7. Teatr Wielki (pl. Dąbrowskiego)

Spacer poprowadzą prof. dr hab. Małgorzata Leyko i dr Monika Wąsik. Wstęp wolny.

Spacerownik Teatralny to projekt towarzyszący obchodom 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE, których koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Spacerownik to zaproszenie do odbywania teatralnych spacerów, dzięki którym mieszkańcy różnych miast będą mogli poznać dzieje polskiego teatru, a może odkryć je na nowo i odnieść do lokalnej historii.

Scenariusze spacerów od 11 października znajdą się na stronie internetowej spacerownikteatralny.pl. Będą zawierały plany tras, poszerzone informacje o teatrach i ciekawostki o teatralnych twórcach, a także specjalne autorskie trasy tematyczne przygotowywane przez artystów i historyków teatru. Takie trasy przygotowali m.in. Joanna Szczepkowska w Warszawie, Agnieszka Wanicka w Krakowie, Mieczysław Abramowicz w Gdańsku. W Warszawie będzie można też wybrać się na spacer śladami Wojciecha Bogusławskiego, Jerzego Grzegorzewskiego czy Tadeusza Łomnickiego oraz przejść szlakiem dawnych kawiarni artystycznych i literackich. W Krakowie z kolei przygotowany jest spacer szlakiem Heleny Modrzejewskiej, a w Łodzi ścieżkami Leona Schillera.

Atrakcyjna i niekonwencjonalna forma proponowanych szlaków ma zachęcać do zwiedzania oraz poznawania teatralnej przeszłości poszczególnych miejsc. Projekt stanowi także próbę „wydobycia”z miejskiej architektury miejsc dla teatru niegdyś bardzo ważnych, a dziś zapomnianych oraz zwrócenia na nie uwagi mieszkańców.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Znamy datę 12. edycji Light.Move.Festival.
xix_oglnopolska_gieda_rzeczy_dawnych_i_osobliwoci_20110306_1508579067
XXIV Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości
plasterkultury
Plastry Kultury 2016 – nominacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*