Soundedit’12 – Łódź zabrzmi sukcesem

SE_plakatJuż tylko tydzień dzieli nas od wielkiego muzycznego święta. Ostatni z gości festiwalu – słynny niemiecki DJ – Daniel Myer potwierdził swój udział i wystąpi podczas niedzielnego (28.10) afterparty. Na tegoroczny Soundedit akredytowało się blisko 100 dziennikarzy i fotoreporterów, w tym z renomowanych, branżowych czasopism europejskich.

Ostatni weekend października (26-28.10.2012) to czas, kiedy w Łodzi odbywa się, już po raz czwarty,  Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych – Soundedit. W tym roku program imprezy jest nadzwyczaj bogaty i z pewnością zarówno profesjonaliści jak i miłośnicy dobrych brzmień znajdą coś dla siebie.

Podczas warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych będzie można dowiedzieć się o pracy w studiach nagrań, pracy z dźwiękiem oraz o prawach autorskich. Jak nagrywał z najlepszymi (m.in.: Freddie Mercury, Ozzy Osbourne, Tina Turner, Sting, Tori Amos) opowie wieloletni pracownik Abbey Road – Haynd Bendall. Jak realizuje się płyty Pink Floyd, za które potem zgarnia się prestiżowe nagrody – tą wiedzą podzieli się z uczestnikami Festiwalu – Andy Jackson. Z kolei Trevor Jackson wykaże, że można łączyć grafikę z muzyką, pracować dla najsłynniejszych marek (np. Lexus), a jednocześnie nie tracić artystycznej tożsamości i niezależności.

Przedstawiciele ZAiKS i ZPAV zapraszają na dyskusję o tym, jak chronić prawa autorskie muzyków. Władysław Komendarek opowie o swoich wieloletnich doświadczeniach z elektronicznym instrumentarium, a Łukasz Kruszewski poprowadzi panel o tym, jak profesjonalnie nagrywać… we własnym domu.

Tylko na Soundedit wystąpią artyści wcześniej nie goszczący w Polsce; gotycki The Eden House, David J. (ex Bauhaus) oraz Gavin Friday (prywatnie kumpel Bono). Brygada Kryzys uświetni uroczystą Galę Festiwalu i zagra w całości swój „Czarny Album”, uznawany za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki rockowej. Galę Festiwalu poprowadzi Piotr Metz.  W tym roku zostanie wręczonych aż pięć statuetek Człowieka ze Złotym Uchem. Otrzymają je: Eugeniusz Rudnik, Józef Nowakowski, Tim Simenon, Martin „Youth” Glover oraz Steve Osborne.

SE_1

Na zdjęciu od lewej: Daniel Miller (Mute Records) , Andreas Schneider (Schneiders Buero), Maciej Werk (Soundedit).

Na jedyny w Polsce pokaz filmu „A Strange Hour In Budapest”, będącego zapisem koncertu Recoil,  przyjdzie tzw. czwarty Depesz – Alan Wilder. Po projekcji w kinie Bałtyk (niedziela, 28.10) spotka się również z fanami. Dla tych, którym jeszcze będzie mało wrażeń, organizatorzy każdego dnia, a raczej nocy przygotowali afterparty w klubie Wytwórnia. W piątek set DJ’ski zagra basista Killing Joke – Youth. W sobotę – DJ Serafin, Tim Simenon oraz Trevor Jackson. W niedzielę, po projekcji filmu w Wytwórni wystąpi niemiecki mistrz electro i industrial – Daniel Myer. Do współpracy zaprosił go sam Alan Wilder, a sztandarowy projekt Daniela – Architect, jest wśród miłośników klubowej muzyki otoczony prawie kultem.

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem „I Am The Sound”. I właśnie dlatego, że każdy jest dźwiękiem, w czwartek o 13:00 w Galerii Soundedit (Piotrkowska 118) Misia Furtak (Tres B.) poprowadzi warsztaty wokalne. Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich, kto chciałby nauczyć się śpiewać.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to jedyna tego typu impreza na świecie. Jej unikatowy charakter został doceniony przez branżę muzyczną. W tym roku na Festiwal akredytowała się rekordowa liczba dziennikarzy z Europy i Polski. O łódzkim festiwalu pisano w tak prestiżowych pismach jak „Sound on Sound”, „Wire”, „Rolling Stone” czy „Billboard”.

Program Soudedit 2012

piątek 26 października
Klub Wytwórnia – sala warsztatowa:
10:00 – 11:15 Igor Kruszewski Zakamarki audio – “Człowiek kontra maszyna, czyli problemy współczesnego homerecordingu”
11:30 – 14:00 Haynd Bendall wieloletni pracownik studia Abbey Road opowie o nagrywaniu i miksowaniu
14:15 – 15:45 Andy Jackson producent Pink Floyd opowie o współpracy z zespołem
16:00 – 17:15 analogia.pl prezentacja legendarnego syntezatora modularnego EMS VCS3
17:30 – 19:00 Wojtek Pilichowski bass connection
22:15 – 00:00 Afterparty Youth DJ Set
Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
10:00 – 11:15 Polsound prezentacja Shure i Meyer Sound
koncerty:
19:30 – 20:30 The Eden House
20:45 – 22:00 David J.

sobota 27 października
Klub Wytwórnia – sala warsztatowa:
11:30 – 14:00 Związek Producentów Audio Video ZPAV i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
panel “Poznaj swoje prawa” – dyskusję poprowadzą prelegenci ZAiKS’u i ZPAV’u, w tym m.in.: Zbigniew Hołdys
14:15 – 15:45 Steve Osborne warsztat na przykładzie sesji nagraniowej zrealizowanej zespołem New Order –  album “Get Ready”
16:00 – 17:15 Trevor Jackson TBC
17:30 – 19:00 Youth opowie o współpracy z Paulem McCartney’em, Killing Joke, The Verve i in.
23:00 – 02:00 Afterparty z setami DJ: DJ Serafina, Tima Simenon’a oraz Trevora Jackson’a.
Toya Studios Kawiarnia
13:15 – 14:15 Władysław Komendarek wykład “Od dźwięku do produkcji”
14:15 – 15:45 Brygada Kryzys spotkanie z zespołem
Klub Wytwórnia – sala koncertowa:
10:00 – 11:15 Polsound prezentacja stołów Digico
koncerty:
19:15 – 20:15 Brygada Kryzys gra “Czarny Album”
20:30 – 21:00 – Gala wręczenia nagrody “Człowieka ze Złotym Uchem”, którą poprowadzi Piotr Metz
21:15 – 22:45 Gavin Friday

niedziela 28 października
Galeria Soundedit przy ulicy Piotrkowskiej 118
12:00 – 13:30 Eugeniusz Rudnik – spotkanie
Kino Bałtyk ulica Narutowicza 20
15:00 – 18:00 projekcja filmu Recoil “A Strange Hour in Budapest”
po projekcji spotkanie z Alanem Wilder’em i Paulem Kendall’em
Klub Wytwórnia
20:00 – 02:00 Afterparty

Bilety dostępne w sieci Ticket Pro oraz przed koncertami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *