IMG_377516 kwietnia 2016 roku o godzinie 20.00 miało miejsce otwarcie łódzkiego, muzycznego wydarzenia, jakim jest Songwriter Łódź Festiwal. To już drugi rok z rzędu, kiedy to łodzianie mogli bawić się na świeżym powietrzu przy zegarze w Woonerfie, słuchając dobrej muzyki. W pierwszej edycji mogliśmy posłuchać między innymi takich wykonawców jak: Kortez, Zuza Gadowska, czy Lord and The Liar.

Dzień rozpoczęcia festiwalu to zarazem Record Store Day, czyli międzynarodowe święto niezależnych sklepów muzycznych i wytwórni. Tę edycję pod swoje skrzydła wziął zespół „Metallica”. Record Store Day organizowany jest co roku, w trzecią sobotę kwietnia. Bierze w nim udział kilka tysięcy sklepów muzycznych i niezależnych wytwórni z całego świata. Jest to święto wszystkich miłośników muzyki, artystów i sklepów. Z tej oto okazji została wydana płyta winylowa, na której znalazły się takie utwory jak: „Painkiller” Izy Lach, „Wait” grupy L.Stadt, „Ludzie z Lodu” Korteza oraz kompozycja Rykardy Parasol „The Cloak Of Comedy”, nagrana z udziałem Meli Koteluk i Misi Furtak. Płyta została wydana tylko w 260 egzemplarzach i można ją było kupić, od godziny 14.00 na ul. Piotrkowskiej. Wystawiło się wtedy kilkanaście stoisk, na których to można było nabyć nowe, jak i używane płyty winylowe.

Podczas tegorocznej inauguracji pierwsza na scenie pojawiła się Iza Lach. Łodzianka zagrała przede wszystkim utwory ze swojej ostatniej płyty „Painkiller”. Rozgrzała tłum do czerwoności, wchodząc podczas występu w integrację z widzami. Opowiadała anegdoty, jakie przydarzyły jej się kilka godzin przed koncertem. Jedna z nich szczególnie rozbawiła widzów. Otóż udzielając wywiadu dla jednego z dziennikarzy, Iza bardzo broniła swojego rodzinnego miasta, odpowiadając na pytanie, co sądzi o wypowiedzi Bogusława Lindy, że „Łódź to miasto meneli”. Niestety kilka minut później, kiedy wysiadała z samochodu, na ulicy Moniuszki ktoś rzucił w nią z czwartego piętra jajkiem. W tym momencie poczuła ironię losu.

Oprócz anegdot i zachęcania swoich fanów do wspólnego śpiewania Iza dała niesamowity koncert, paraliżując zarazem swoim głosem znaczną część widowni. Widzowie byli tak zachwyceni, że piosenkarka wraz ze swoim gitarzystą musieli wyjść na bis, mimo tego, że jak to powiedziała Iza: „Nie byli na to przygotowani i nie mieli dodatkowej piosenki”. Na bisie zagrali w końcu „Gin&juice”.

Po koncercie Iza Lach jeszcze bardzo długo rozdawała autografy na płytach winylowych, rozmawiała ze swoimi fanami i pozowała do zdjęć.

15 minut po niej na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Skubas. Wokalista pochodzący z Lublina, kojarzony przede wszystkim z muzyką alternatywną. Bawił się dźwiękami, stawiając przede wszystkim na melancholijne utwory, jak to zresztą oznajmił „adekwatnie do pogody”, która nie opuszczała Łodzi do końca wieczoru. Zagrał kilka piosenek z obu płyt. Zdecydowanie najciekawiej zabrzmiały aranżacje utworów „Linoskocznek”, czy „Nie pytaj”.

Po 22.00 dla chętnych w klubie Dom odbyło się after party.

joomplu:107888

Otwarcie tegorocznego sezonu na Songwriter Łódź zgromadziło około 500 osób, czyli dużo więcej, niż w ubiegłym roku. Widzowie  tłumnie stali pod sceną, na całej długości ul. 6 Sierpnia i na ul. Piotrkowskiej. Co sprytniejsi siadali na parapetach, w pobliskich ogródkach, na ławkach przy Traugutta, czy nawet z własnych okien zażywali polskiej muzyki. Wiele osób idąc Piotrkowską, zatrzymywało się, aby chociaż chwilę posłuchać dźwięków, które rozbrzmiewały w okolicy.

Niestety, jak zapewniali organizatorzy, nie udało się tego dnia rozłożyć leżaków ze względu na pogodę. Mimo wszystko, kiedy tylko zrobi się cieplej, obiecali, że zadbają o wygodę łodzian i co sobotę będzie można słuchać muzyki, leżakując zarazem.

Koncerty będą odbywały się w każdą sobotę o godzinie 20.00, pod zegarem w Woonerfie. Songwriter potrwa aż do 5 września. Za tydzień na pewno na scenie pojawi się Baasch, ale wszystkie informacje można na bieżąco śledzić na facebookowym funpage Songwriter Łódź Festiwal. 

Zobacz także:

Songwriter Łódź Festiwal: Leski (foto)

Songwriter Łódź Festiwal: Olivier Heim (foto)

Songwriter Łódź Festiwal: Kortez (foto)

Songwriter Łódź Festiwal – Boole (foto)

Songwriter Łódź Festiwal – Woods (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_9486_copy
Maciej Maleńczuk w Teatrze Muzycznym (foto)
cianka_19082011-1398gw
LDZ Alternatywa: Ścianka (foto+wideo)
Letnie Brzmienia: Artur Rojek (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*