Potrzeby rynku IT na świecie są ogromne, dlatego zamiast konkurować dużo bardziej opłaca się łączyć siły i ramię w ramię walczyć o największe projekty. To pierwsze wnioski płynące z ogólnopolskiej konferencji związku pracodawców sektora IT SoDA, która odbywa się dziś w Łodzi. O przyszłości branży i wyzwaniach roku 2019 podczas SoDA MEET UP rozmawia ponad dwustu managerów firm IT z całej Polski.

Członkowie SoDA tworzą oprogramowanie wykorzystywane niemal w każdej branży: napędzają niemiecką gałąź automotive, wspierają przemysł high-tech, uczestniczą w tworzeniu sztucznej inteligencji, piszą oprogramowanie dla asystenta głosowego Amazon. Aby jeszcze zwiększyć swoje szanse na rynkach światowych, postanowili założyć SoDA. W ramach współpracy polskie software house’y dzielą się know-how, wymieniają kontaktami, organizują merytoryczne prelekcje z ekspertami. Dlaczego tym razem postanowili spotkać się w Łodzi? Jak twierdzą organizatorzy, wybór na miejsce meet upu jest nieprzypadkowy. Tutejszy rynek w ostatnich latach mocno ewaluował w stronę sektora IT. Szacuje się, że w tym obszarze pracuje blisko 10 tysięcy osób w całej aglomeracji. Paradoksalnie mimo bardzo bogatego wyboru studiów informatycznych i różnego rodzaju kursów programowania, największe deficyty pracowników w Łodzi widoczne są właśnie w branży IT. – Umiejętności polskich programistów są niezwykle wysoko cenione za granicą. Niezależny globalny ranking mówi nawet o tym, że plasują się na trzecim miejscu na świecie – mówi Przemek Mikus, członek SoDA, dyrektor operacyjny łódzkiej firmy LIKI. – Jedną z naszych największych bolączek jest jednak to, jak zdobyć tych najlepiej wykwalifikowanych i móc ich w Łodzi zatrzymać – dodaje Mikus. Podobne problemy zwłaszcza z rekrutacją ma aż 30% firm programistycznych w całej Polsce.

Właśnie po to, aby lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami i móc wspólnie konkurować z największymi, 10 polskich software house’ów postanowiło stworzyć SoDA. – To jedyny tego typu związek pracodawców usług IT w Polsce, powstały dzięki oddolnej inicjatywie samych firm, dlatego najlepiej odpowiada na potrzeby rynku – mówi prezes SoDA oraz krakowskiej spółki Codibly, Bartosz Majewski. – Aktualnie związek zrzesza już 37 firm i dysponuje siłą ponad 2000 programistów, ale te liczby ciągle rosną – podkreśla Konrad Weiske, wiceprezes SoDA i prezes Spyrosoft.

Unikatowa sieć partnerska umożliwia przedsiębiorstwom wymianę wiedzy, doświadczenia, a nawet ofert i zleceń. Firmy zrzeszone w SoDA są też otwarte na wypożyczanie zespołów programistycznych na partnerskich zasadach, czy też wspólne realizowanie bardziej wymagających projektów, co może dać spore możliwości zarówno większym software house’om, jak i tym mniejszym, ale bardziej wyspecjalizowanym. Wspólnie łatwiej też nawiązać współpracę z instytucjami pozarządowymi, czy uzyskać dostęp do finansowania.

Co stanowi największe wyzwania czekające branżę IT w 2019 roku i jak się do nich najlepiej przygotować? Jakie są ulgi podatkowe dla IT, w jakim kierunku idzie outsourcing rozwoju oprogramowania, czy jak wycenić i sprzedać software house? O tym dyskutują w Łodzi członkowie SoDA i goście zjazdu podczas prezentacji zaplanowanych na cały dzień. W czasie konferencji poruszonych zostanie wiele tematów istotnych z punktu widzenia budowania przewagi konkurencyjnej oraz rozwoju firmy tworzącej oprogramowanie. Wśród prelegentów znajdują się specjaliści z zakresu marketingu, HR, finansów, prawa czy administracji. Czas ten upłynie też pod znakiem wymiany doświadczeń i networkingu.

Szczegółowe informacje o SoDA na www.sodapl.com. Lista prelegentów meetup.sodapl.com.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Fuzja łączy w każdy weekend
afisz_rodm_wycieczka_1.08
Wycieczki do łódzkich cudów funduszy europejskich
Spacery szlakiem ginących zawodów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*