Śliskie słowa w Teatrze Studyjnym

Śliskie słowa w reżyserii Artura Urbańskiego premierowo w Teatrze Studyjnym już 31 marca.

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Szkoły Filmowej w Łodzi zrodził się oddolnie i organicznie. Zespół aktorski wraz z reżyserem odrzucił koncepcję tekstu zastanego i zaczynając od uwierających ich tematów szedł poprzez improwizację do gotowej scenicznie całości.

Reżyserii spektaklu podjął się Artur Urbański, absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej naszej Szkoły, twórca znakomitej „Bellissimy” nagrodzonej m.in. na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (nagroda za debiut reżyserski) i Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (nagroda za reżyserię). Artur Urbański jest również autorem scenariusza i reżyserem „Kryształowej Dziewczyny”, filmowego dyplomu studentów Wydziału Aktorskiego z 2016 roku.

„Nie znałem ich wcześniej, byłem ciekawy czy rzeczy, które dotykają mnie, poruszają również ich pokolenie. Eksperymentalna metoda pracy miała dać im szansę innego myślenia o konstrukcji dramatycznej, następstwie, budowaniu postaci” – zdradza reżyser.

Należy zanegować rzeczy podstawowe, bo słowa straciły swą wartość. Czy nasycenie ich nowym sensem może być antidotum na wstyd, przemoc i desperackie pragnienie bliskości? Rebeliantka Małolata pod wpływem dramatycznego zdarzenia postanawia zmienić świat…
I słowa ciałem się stały!

Wszystko zdarzyło się z pewnej elementarnej konieczności. Pacjent – Współczesny Człowiek dożylnie odetnie się na maksimum 2 godziny, tabletki wykicha w 5 minut. Trzeba nas leczyć chirurgicznie w samych trzewiach. Należy wejść głębiej niż tekst, dosadniej niż słowo, uczepić się liter, u rdzenia sprawdzać systematycznie: A a Aaaa, By, Be Bbbb… Dopiero tak można narodzić się na nowo. Poznając język zabijamy w sobie pierwotne dziecko. Tylko zabijając język możemy znów być nieskalani, poprzez nowy alfabet stać się nowym sobą. Proces jest żmudny i ekstremalnie trudny. Przypomina medytację. Trzeba się skupić i metodycznie rozganiać chmury codzienności, obłok po obłoku. Obiecujemy, iż wytrwali za mgłą ujrzą promyki szczęścia.

Zapraszamy na kolejne spektakle: 1, 2, 3, 25, 26, 27, 28 kwietnia. Na nie można już rezerwować miejsca – mailowo – biletyst@filmschool.lodz.pl lub telefonicznie 42 63 64 166. Szczegółowy repertuar dostępny jest pod adresem: http://www.teatrstudyjny.lodz.pl/repertuar-kwiecien-2019/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *