Kim Keukeleire, Andy Gent, Tobias Fouracre, Malcolm Hadley. Uznani na świecie artyści, pracujący w oscarowych produkcjach, będą gośćmi tegorocznego 5. ANIMARKT Stop Motion Forum, podczas którego poprowadzą warsztaty z animacji, sztuki operatorskiej i tworzenia lalki animacyjnej.

Skierowane do studentów oraz początkujących twórców warsztaty to tradycyjna część sekcji Masters podczas ANIMARKT Stop Motion Forum. Organizatorzy wydarzenia, stawiający sobie za główny cel integrację branży animacji, co roku przygotowują w programie rozbudowaną sekcję edukacyjną i profesjonalizacyjną. – Warsztaty są bezpłatne, jednak trzeba spełnić kilka warunków naboru – mówi Paulina Zacharek, organizatorka ANIMARKT Stop Motion Forum. – Zajęcia realizowane w niewielkich grupach są świetną okazją do zdobycia wiedzy od uznanych twórców animacji i zyskania nowych umiejętności. Bezpośrednia wymiana doświadczeń i możliwość rozwoju zawodowego to ogromna zaleta naszego wydarzenia – dodaje. Właśnie ruszył nabór chętnych.

Z kim będzie można spotkać się na warsztatach Masters w tym roku? Organizatorom udało się zaprosić do współpracy twórców, którzy przyczynili się do sukcesów wielokrotnie nagradzanych filmów Wesa Andersona czy Tima Burtona, mających również ogromne doświadczenie w realizacji projektów komercyjnych. W mistrzowskim gronie znaleźli się: twórca lalek Andy Gent, nazywany prawą ręką Wesa Andersona; Kim Keukeleire, reżyserka animacji w „Nazywam się Cukinia”, mająca w swoim dorobku także popularne „Uciekające kurczaki”; animator stop-motion Tobias Fouracre (animation supervisor w „Wyspie psów”, key animator w „Fantastyczny Pan Lis”) oraz Malcolm Hadley, brytyjski autor zdjęć z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji filmów poklatkowych (m.in. „Gnijąca Panna Młoda”, „Frankenweenie”).

Zakwalifikowani na tegoroczne warsztaty z animacji postaci z Tobiasem Fouracre przećwiczą poszczególne etapy pracy nad sceną z perspektywy animatora: od analizy ujęcia, przez tworzenie referencyjnego video, bloking iwyznaczaniem key frame, aż po ostatecznie zaanimowanie gotowego ujęcia. Efektem wspólnej pracy będą wspólnie stworzone dwie sekwencje animacji – jedna z dialogiem druga z ruchem ciała lalki.

Po raz pierwszy w ANIMARKT Masters pojawią się warsztaty z budowania lalki animacyjnej. Na 3-dniowe zajęcia pod eksperckim okiem Andy’ego Genta, uznanego twórcy lalek i scenografii do projektów poklatkowych, mogą zgłosić się osoby posiadające podstawowe umiejętności z rzeźby, formowania, a także pracy z silikonami i piankami.

Organizatorzy ANIMARKT mając na uwadze tych, którzy w związku z sytuacją epidemiczną na świecie wolą nie podróżować w najbliższym czasie, przygotowali też propozycję warsztatów online. Podczas trzydniowego cyklu zajęć z animowania obiektów uczestnicy spotkają się z Kim Keukeleire, znaną również jako Kim Kong. Ta specjalistka od stop motion zainspiruje chętnych do zaanimowania choreografi… domowych narzędzi czy śrubek. Do udziału w warsztatach niezbędne będą podstawowe umiejętności animowania w technice stop motion oraz obsługi programu Dragonframe. W tym przypadku pierwszeństwo w zakwalifikowaniu na warsztat będą mieć osoby dysponujące własnym sprzętem (komputer, aparat etc.), którym organizatorzy na czas zajęć udostępnią najnowszą wersję oprogramowania, umożliwiającą realizację zadań warsztatowych.

Tegoroczną ofertę sekcji Masters zamykają zajęcia ze sztuki operatorskiej w animacji poklatkowej. Malcolm Hadley, doceniany za kreatywne oraz techniczne umiejętności łączenia zdjęć aktorskich z poklatkowymi i elementami motion control, zrealizuje intensywne, jednodniowe warsztaty, które będą okazją do udoskonalenia umiejętności pracy z kamerą i światłem w trakcie realizacji zdjęć do animacji stop motion. To propozycja dla osób posiadających podstawowe doświadczenie w pracy przy takich projektach zarówno w roli autora zdjęć, jak i reżysera czy animatora.

Aby wziąć udział w warsztatach podczas ANIMARKT 2020 należy zapoznać się z zasadami naboru (www.animarkt.pl/masters/warsztaty), wypełnić formularz aplikacyjny oraz dołączyć wymagane materiały (portfolio, showreel). Nabór chętnych potrwa do 23 sierpnia. Ostateczna lista osób wybranych do uczestnictwa zostanie ustalona przez poszczególnych prowadzących i ogłoszona 7 września.

Warsztaty to kolejna składowa programu ANIMARKT Stop Motion Forum, które odbędzie się w dniach 6–10.10.2020 w Łodzi oraz online. Wciąż trwa nabór do ANIMARKT Pitching, sekcji przeznaczonej twórcom przygotowującym krótkometrażowe, animowane projekty stop-motion. Ta konkursowa część wydarzenia to możliwość zaprezentowania pomysłu przed grupą ekspertów z branży animacyjnej, pozyskania partnerów oraz zdobycia nagród, które wspomogą produkcję filmu.

ANIMARKT Stop Motion Forum jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Więcej o wydarzeniu na www.animarkt.pl.

Lista warsztatów podczas ANIMARKT Stop Motion Forum 2020:

  1. budowanie lalki animacyjnej, 6–8.10.2020, prowadzący: Andy Gent;
  2. animacja postaci, 6–8.10.2020, prowadzący: Tobias Fouracre;
  3. animacja obiektów, 6–8.10.2020, prowadząca: Kim Keukeleire;
  4. sztuka operatorska w animacji poklatkowej, 7–8.10.2020, prowadzący: Malcom Hadley.

Więcej informacji: www.animarkt.pl/masters

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
baner_facebook
Festiwal Kamera Akcja 2013 – informacje
Perfect-Sense-poster
Kamera Akcja – Co na otwarciu?
Otwarta Łódź // Otwarte Kino

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*