=W niedzielę Wytwórnia gościła muzyczny magnez. Przyciągnął do sali koncertowej rzeszę wiernych fanów i wiele osób mocno zaciekawionych tym co mogą zobaczyć. Skalpel Big Band – tak głosił plakat. Połączenie tych trzech słów już samo w sobie wywołuje przyjemne drgawki na ciele.

Duet Skalpel czyli Marcin Cichy oraz Igor Pudło to dla jazzowych wielbicieli już dobrze znana marka. Panowie potrafili pokazać muzykę lat 60. i 70. z nowym tchnieniem szerokiej publiczności.

Gdy sala wypełniła się niemal po brzegi miłym rozentuzjazmowanym gwarem, światło przygasło i na scenie pojawiło się siedemnastoro wyjątkowych osób.

Chwila ciszy i z głośników popłynęło zaproszenie do udziału w podróży, której przewodnikiem jest ludzka wyobraźnia. Rozbrzmiały trąbki, saksofony, flet, marimba, syntezatory, bębny etniczne, gitara, kontrabs, perkusja – prowadząc w muzyczną trasę pełną improwizacyjnych niespodzianek. Każdy z muzyków podczas całego performance’u miał okazję pokazać swoje wnętrze, autonomiczne spojrzenie na nowe i znane już utwory z repertuaru duetu Skalpel. Obecni na sali usłyszeli utwory zaaranżowane w nowatorski sposób. Wszystko to przecinane samplami, gromkimi brawami, okrzykami zachwytu, owiane doskonałą grą świateł tworzyło magiczny świat, w którym po prostu chciało się pozostać.

Był to trzeci koncert z rozpoczynającej się dopiero trasy koncertowej. Muzycy na scenie wydawali się współgrać jak jeden organizm, prowadzony przez pomysłodawcę projektu -Patryka Piłasiewicza. Rafał Dutkiewicz, Wojtek Świeca, Filip Szulc, Patryk Rynkiewicz, Piotr Rakowski, Kacper Krupa, Damian Kostka, Maciej Kociński, Kacper Grzanka, Seweryn Graniasty, Maciej Giżejewski, Filip Chojnacki, Robert Błoszyk, Piotr Banyś odegrali kawał doskonałego jazzu, pozostawiając niedosyt dźwięków.

Pod koniec koncertu widownia raczyła się muzycznymi niespodziankami: ukłonem w stronę Tomasza Stańki, oraz autorskim utworem dyrygującego Patryka Piłasiewicza. Koncert zakończyła publiczność owacją na stojąco. Muzycznie to była jedna z najciekawszych niedziel mijającej zimy.

/fot. Rafał Jakuszczonek, txt. Karina Olejniczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
przestrze_muzyki_live_20100619_1579352824
Nowy teledysk Bruno Schulz (wideo)
11052013_420
Na Tak w Stereo Krogs (foto)
SULK
„Sulk” zapowiedzią debiutanckiej płyty Kamp!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*