01W sobotę 21 kwietnia 2018 – w roku ogłoszonym Rokiem Zbigniewa Herberta – na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się prapremiera „Siódmego anioła”. Spektakl jest kolażem tekstów Herberta, połączeniem słowa i muzyki. Autorem scenariusza i reżyserem jest Maciej Wojtyszko.

W lipcu przypadnie 20. rocznica śmierci poety, w związku z czym decyzją Sejmu RP rok 2018 ogłoszony został Rokiem Zbigniewa Herberta. Teatr Powszechny w Łodzi przygotował sztukę będącą kolażem jego poezji. „Zbigniew Herbert jest jednym z najważniejszych poetów – nie tylko polskich. «Siódmy anioł» będzie autorskim odczytaniem twórczości Herberta przez Macieja Wojtyszkę. Twórcy spektaklu interpretują jego najbardziej znane utwory, ale sięgają również po te mniej znane” – zapowiada Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi.

Tytuł spektaklu Wojtyszko zaczerpnął z wiersza „Siódmy anioł”. Sam reżyser, doceniając ponadczasowość twórczości Herberta, twierdzi, że „nikt tak jak Herbert nie potrafi mówić o sprawach ostatecznych, najważniejszych, nikt tak jak on nie trafia w samo sedno ludzkiej egzystencji.” Spektakl stawia pytania i buduje refleksje. „Czy słowa są pomostem czy barierą pomiędzy ludźmi? Jaki jest sens naszego istnienia? Czym jest wiara?” – oto pytania Macieja Wojtyszki, na które odpowiedzi starają się udzielić dzieła Herberta. Poeta jest dla reżysera kimś godnym zaufania i zaprezentowania mądrych, chwil

ami zawiłych słów w przestrzeni teatralnej sceny. „Warto go słuchać” – mówi o Herbercie reżyser – „nie tylko jako mo ralistę, ale także jako kogoś, dla kogo ironia, tragizm, śmieszność i paradoksy losu otwierają zupełnie nowe perspektywy rozumienia świata.”W spektaklu zobaczymy pięcioro aktorów łódzkiego Teatru Powszechnego – Małgorzatę Goździk, Martę Jarczewską, Karolinę Krawczyńską, Jarosława Dziedzica i Arkadiusza Wójcika oraz Pawła Jabłońskiego – kompozytora, dyrygenta i muzyka. „Bardzo cieszę się, że młodzi aktorzy Teatru Powszechnego w Łodzi mają szansę pracować nad tekstami Herberta i spektaklem z Maciejem Wojtyszką, który jest mistrzem reżyserii, autorytetem w świecie teatru” – podkreśla Ewa Pilawska. Autorką muzyki do „Siódmego anioła” jest Irina Blokhina, scenografię opracował Wojciech Stefaniak, a ruch sceniczny – Jarosław Staniek.Prapremiera „Siódmego anioła” odbędzie się w sobotę 21 kwietnia o 19.15 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Zbigniew Herbert – poeta, eseista, dramaturg, laureat wielu nagród literackich i Kawaler Orderu Orła Białego, z wykształcenia ekonomista, prawnik, filozof. Dzieciństwo i młodość spędził we Lwowie, gdzie w roku 1943 zdał maturę na tajnych kompletach, zaczął działać w Armii Krajowej i rozpoczął studia polonistyczne. Kolejne miejsca, z którymi związał życie, to Kraków, Trójmiasto, Toruń i Warszawa. Zawsze starał się utrzymać z pracy literackiej, lecz z dala od służby ówczesnej polityce i propagandzie. Publikował recenzje teatralne, muzyczne, relacje z wystaw plastycznych. Jako poeta zadebiutował w roku 1956 tomem wierszy „Struna światła”, po odwilży politycznej i po zakończeniu obowiązującego wcześniej w sztuce nurtu socrealizmu. W latach 70. nazwisko Herberta znalazło się na specjalnej liście cenzorskiej PRL-u. Zauważony i doceniony wieloma nagrodami przez środowiska artystyczne polskie i zagraniczne, zwiedził całą Europę, mieszkał w Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Nowym Jorku, był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Stanowym w Los Angeles, a od końca lat 60. do śmierci głównym pretendentem do literackiej Nagrody Nobla. Dziś najbardziej znany jest jako twórca cyklu o „Panu Cogito”, a jego książki przetłumaczone zostały na 38 języków.

„Siódmy anioł”
Autor wierszy: Zbigniew Herbert
Scenariusz i reżyseria: Maciej Wojtyszko
Muzyka: Irina Blokhina
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Obsada: Małgorzata Goździk, Marta Jarczewska, Karolina Krawczyńska, Jarosław Dziedzic, Arkadiusz Wójcik oraz Paweł Jabłoński

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zróbmy prezent dla Szwalni – zbiórka na remont
grupatrzymajaca
Grupa Trzymająca Mikrofon w Wytwórni
jezioro_labedzie
Jezioro łabędzie w Teatrze Muzycznym

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*