logo_SOHFTo jedyne takie wydarzenie w Polsce – zabawa miejska polegająca na tworzeniu  i prezentowaniu fryzur.  Gromadzi najlepszych stylistów, początkujących adeptów sztuki fryzjerskiej i amatorów. W tym roku Sieradz Open Hair Festival odbędzie się po raz szósty od 18 do 20 lipca, a  jego motywem przewodnim jest „Kuźnia talentów”. Co kryje się za tym hasłem? I dlaczego warto zaplanować weekend w Sieradzu? Prezentujemy pięć powodów, dla których trzeba wybrać się na Open Hair Festival.

PO PIERWSZE: POZNAJ MISTRZA ANTOINE’A
Patronem Open Hair Festival jest pochodzący z Sieradza Antoine Cierplikowski, najsłynniejszy fryzjer świata, który sto lat temu zrewolucjonizował wizerunek współczesnej kobiety. Każda edycja imprezy nawiązuje do innego wątku z jego barwnej biografii. W tym roku można będzie przekonać się, że Antoine był nie tylko wizjonerem, kreatorem i magiem fryzjerstwa, ale także nauczycielem i mecenasem wspierającym początkujących artystów. Jednym z jego największych marzeń było  stworzenie w Sieradzu „Orlego gniazda”, gdzie młodzi zdolni mogliby rozwijać swoje talenty. Plany tego oryginalnego i nowatorskiego centrum pozostały jednak tylko na papierze. Ideę wspierania młodych artystów udało się za to zrealizować inaczej – w postaci konkursu dla młodych fryzjerów. Jej pierwsza edycja odbyła się 30 listopada 1975r. z udziałem samego mistrza Antoine’a. W tym roku odbędzie się po raz 30.
30. OGÓLNOPOLSKI KONKURS UCZNIÓW FRYZJERSTWA IM. ANTOINE’A CIERPLIKOWSKIEGO.
20 lipca (niedziela), godz. 9, Starostwo Powiatowe (sala C)

PO DRUGIE: ZOBACZ MISTRZÓW GRZEBIENIA W AKCJI
Znakiem rozpoznawczym festiwalu są pokazy fryzjerskie w wykonaniu mistrzów z całego świata. W tym roku na scenie zobaczyć można będzie stylistów z Sieradza, którzy zjednoczyli grzebienie, by przygotować show „Świat się kręci wokół włosów”. Zaprezentowane zostaną fryzury dziecięce, a także tzw. wielkie fryzjerstwo. Jego prekursorem był mistrz Antoine, który na głowach modelek tworzył konstrukcje z włosów, upinał, tapirował, urzeczywistniał śmiałe wizje. Muzyczną oprawę spektaklu zapewni Maja Hyży, wokalistka, finalistka trzeciej edycji programu „X Factor”.
ŚWIAT SIĘ KRĘCI WOKÓŁ WŁOSÓW, 21 lipca (niedziela), godz. 19, Pl. Wojewódzki
 
PO TRZECIE: SAM ZOSTAŃ FRYZJEREM
Najbardziej charakterystycznym punktem Sieradz Open Hair Festival jest bicie rekordu w jednoczesnej stylizacji fryzur. Na miejskim rynku gromadzą się setki osób uzbrojonych w grzebienie, lakiery i inne fryzjerskie akcesoria gotowe puścić wodze fantazji i przygotować najbardziej „wyczesane” fryzury. Występuje się w  parach: „stylista“ i „klient“. Ten pierwszy ma za zadanie wystylizować drugiego. Udział mogą brać wszyscy –  nie ma ograniczeń wieku, płci, wykształcenia, czy poziomu umiejętności fryzjerskich. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z liczenia uczestników na rzecz nieskrępowanej miejskiej zabawy. Ale najlepsze fryzury zgodnie z festiwalową tradycją zostaną nagrodzone.
ZABAWA WE WSPÓLNĄ STYLIZACJĘ FRYZUR,21 lipca (niedziela), godz. 15, Rynek

PO CZWARTE: ZOBACZ ZNIKAJĄCE ŚWIATY
Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie premiera niezwykłego reportażu Rada Polaka „Zawód fryzjer”. Ceniony dokumentalista i portrecista uwiecznił w nastrojowych kadrach świat tradycyjnych zakładów fryzjerskich. Ich właściciele traktują swoich klientów jak rodzinę, wiedzą, że równie ważna, co perfekcyjna fryzura są rozmowa i indywidualne podejście do każdego siadającego na fryzjerskim fotelu. Najwierniejsi klienci przychodzą do ich zakładów od kilkudziesięciu lat. Ale to miejsca powoli odchodzące  w przeszłość. Wypierają je nowoczesne salony, standardowe usługi, gdzie efekt spotkania fryzjer – klient jest przewidywalny, a kontakt – anonimowy.
WYSTAWA ZDJĘĆ RADKA POLAKA „ZAWÓD FRYZJER”  do zobaczenia na festiwalu w dniach 18-20.07.2014.

PO PIĄTE: POSŁUCHAJ MUZYCZNYCH GWIAZD
Sieradz Open Hair to także dawka dobrej muzyki. W tym roku gwiazdą festiwalu będzie Andrzej Piaseczny, jeden z najbardziej popularnych, pracowitych i spełnionych wokalistów w Polsce. Nagrał kilkanaście udanych i znakomicie sprzedających się albumów. Ale jak sam ocenia  jest lepszym wykonawcą koncertowym niż studyjnym. Warto sprawdzić osobiście i przyjść posłuchać, jak śpiewa na żywo. Drugim muzycznym hitem festiwalu będzie występ Kamila Bednarka. Mistrz rytmów reggae  przyjedzie do Sieradza na specjalne życzenie publiczności. I z pewnością zarazi wszystkich pozytywną energią.
KONCERT ANDRZEJA PIASECZNEGO, 21 lipca (niedziela), godz. 22.00 – Plac Wojewódzki
KONCERT KAMILA BEDNARKA, 19 lipca (sobota), godz. 22.15, Pl. Wojewódzki

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Ato_Sushi_Fot._J._Wozniak
Festiwal Dobrego Smaku 2013 – laureaci
3spp
Renault na terenie lotniska wojskowego (foto)
IMG_9692
Międzynarodowy Dzień Tańca w Manufakturze (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*