silaczlowiekaW piatek, 18 lipca o godz. 19 w Galerii Manhattan rozpocznie się wernisaż wystawy Siła człowieka nie zakrzywi światła. Wystawa wybranych prac z Kolekcji Regionalnej Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 września br.

Prezentowane prace są fragmentem tworzonej od 2004 roku kolekcji Stowarzyszenia Zachęty Sztuk Pięknych w Szczecinie w ramach Narodowego Programu Kultury „Znaki Czasu”. Przez dziesięć lat działalności Stowarzyszenie zgromadziło imponujący zbiór ponad 200 dzieł, który jest systematycznie rozbudowywany dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tytuł wystawy Siła człowiecza nie zakrzywi światła jest cytatem z filmu animowanego Szechiny Pawła Bosackiego opierającego się na opisie snu, gdzie jedną z bohaterek filmu jest Matka Boska, którą w zaskakującej odsłonie zobaczymy również w pracy Tomasza Mroza Objawienie. Element mistycyzmu pojawia się także w video Agaty Michowskiej, instalacji video Konrada Kuzyszyna czy na obrazie Pawła Susida. Całość dopełniają fotografie Alicji Żebrowskiej i Aleksandry Ska. Na pierwszych, dwie nagie postacie kobiet i dwóch mężczyzn zespalają się cielesnych konfiguracjach na zasadzie „każdy z każdym”. Próby stworzenia stabilnego układu z góry skazane są na niepowodzenie. Próbą sił pomiędzy tym co ziemskie i boskie są również fotografie Aleksandry Ska z cyklu OWO, na których silikonowe nakładki na penisa przybierają formy chmur, odsyłają nas do skojarzeń z niebem i jego beztroską kontemplacją. Z drugiej strony zaś ich dosłowne umieszczenie w okolicach intymnych, nasuwa skojarzenie z chorobą, niemocą, bezradnością i strachem umiejscowionym w najczulszym punkcie.

Kurator: Agata Zbylut
Artyści biorący udział w wystawie: Piotr Bosacki, Tomasz Mróz, Agata Michowska, Paweł Susid, Konrad Kuzyszyn, Alicja Żebrowska, Aleksandra Ska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
GALERIA WYMIANY. Organica (zapisy mechaniczno-biologiczne), 1958-2020
Słownik dobrych łodzianizmów- wystawa ilustracji w Galerii Willa
agatasulikowska
Podróż sentymentalna w Ośrodku Propagandy Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*