Sezon2„Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień” – napisał w jednym z utworów T. S. Eliot. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas niż początek wiosny na zaprezentowanie twórczości autora tej słynnej frazy. Dlatego w niedzielę 15 kwietnia o 16:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Sezon w pięknie”. Bohaterami spotkania będą T.S. Eliot i Paweł Marcinkiewicz. Ich wiersze zinterpretują aktorzy – Małgorzata Goździk i Filip Jacak, a spotkanie poprowadzi Piotr Grobliński.

„Ziemia jałowa”, „Wydrążeni ludzie” czy „Cztery kwartety” T. S. Eliota to klasyka światowej poezji, poematy o przełomowym znaczeniu dla historii literatury. Eliot stworzył koncepcję bezosobowego autora zestawiającego w wierszu polifonicznie zestrojone głosy różnych postaci, a jednocześnie czerpiącego obficie z tradycji kultury. Znany jako prawodawca poetyckiego neoklasycyzmu, definiował go nie tylko poprzez utwory, ale też przez szkice krytyczne i najwyższej próby eseistykę. W ostatnich latach odkrywany także jako poeta awangardowy, tworzący we wczesnej fazie modernizmu.

Thomas Stearns Eliot urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale w wieku 22 lat przeniósł się do Europy, zamieszkał najpierw w Paryżu, a potem w Londynie. Za jego poetyckich antenatów uznaje się zarówno francuskich symbolistów, jak i poetów angielskich czy Kawafisa. Sam wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia twórców, między innymi na Czesława Miłosza. W 1948 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla.

O twórczości Eliota prowadzący spotkanie Piotr Grobliński porozmawia z Pawłem Marcinkiewiczem (rocznik 1969) – poetą, tłumaczem, krytykiem literackim, badaczem literatury i eseistą. Marcinkiewicz jest absolwentem anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, a pracuje obecnie jako adiunkt w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Opolskiego. Jako poeta debiutował w 1989 roku arkuszem poetyckim Zostaw noc, niech płynie. W roku 2016 otrzymał nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Interesuje się obrazami zwierząt w sztukach wizualnych i realizuje tę pasję w przestrzeni pracy pisarskiej. Jest maratończykiem.

Wiersze modernistycznego amerykańskiego klasyka skonfrontowane zostaną z najnowszą polską poezją – ironiczną, kpiarską, wprowadzającą do poezji aktualne tematy i mieszającą językowe rejestry.

Teatr Powszechny w Łodzi
Niedziela, 15 kwietnia 2018 o 16:00
Wstęp na podstawie biletów na dowolny spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi w sezonie 2017/18 lub na podstawie biletu w cenie 1 złoty (sprzedaż w kasie Teatru).

Sezon_w_pieknie

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
beylin
Spotkanie z Markiem Beylinem w Poleskim Ośrodku Sztuki
Seryjni poeci: Spotkanie z Michałem Szymaniakiem i Jakubem Sajkowskim
ksiazki
Łódź literacka – styczeń 2012

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*