senowarszawieSen o Warszawie w reżyserii Krzysztofa Magowskiego to poruszający portret Czesława Wydrzyckiego, wielkiego polskiego kompozytora, multiinstrumentalisty oraz niezwykle barwnej osobowości PRL-u, szerszej publiczności znanej jako Czesława Niemena. Film o muzyku powstał w hołdzie dla artysty z okazji 10 rocznicy jego śmierci. Dokumentalna opowieść przybliża kulisy życia wielkiej ikony polskiej muzyki XX wieku. 

Film ukazuje początki muzycznej kariery Niemena, dom rodzinny, pierwszą miłość, związki z Czerwono-Czarnymi, z Akwarelami, SBB oraz relacje z Faridą. Magowski znakomicie obnaża Niemena przed publicznością – pokazuje go nie tylko oczami fanów, ale także przedstawia jego sylwetkę bazując na wypowiedziach osób, z jego najbliższego otoczenia – rodziny, muzyków, dziennikarzy.

Film otwiera scena stadionu Legii Warszawa i jednogłośny chóralny śpiew kibiców  „mam tak samo jak Ty, miasto moje a w nim, najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze sny…”. Dowodzi to temu, że muzyka Niemena łączy pokolenia, a sam artysta stał się człowiekiem ponadczasowym, a pustego miejsca, które po nim zostało jak dotąd nikomu nie udało się zająć.

Sen o Warszawie ujawnia dlaczego muzyk, który sprzedał 6 milionów płyt nie mógł kupić własnego mieszkania, a dwudziestometrowa kawalerka musiała służyć mu za lokum i jednocześnie sale do prób. Dlaczego ówczesnej władzy tak bardzo nie podobała się popularność artysty? Czemu odmówiono Niemenowi uzyskania licencji umożliwiającej tworzenie muzyki na profesjonalnych zasadach? I jak zrodził się pomysł zmiany nazwiska?

Niemen w szarej Polsce okresu PRL-u był niebieskim ptakiem, wolnym duchem, który chciał pokazywać ludziom, że na Zachodzie można żyć, myśleć, ubierać się bardziej kolorowo. Był niepoprawnym romantykiem, oportunistą wrażliwym na piękno otaczającego go świata. Jego muzyka weszła do kanonu polskiego big beatu. Niemen miał charyzmatyczną osobowość, potrafił poruszać tłumy, dawać ludziom nadzieje. Tego zamkniętego w sobie, schowanego za kolorowymi marynarkami i bujnym zarostem muzyka pokochała cała Polska, z wyjątkiem aparatu władzy, który wielokrotnie próbował szkalować wizerunek artysty. Niemen uwikłany w polityczne pułapki, niejednokrotnie padał ofiarą komunistycznego reżimu i propagandy.

Prace przygotowawcze do Snu o Warszawie zaczęto w 2005 roku. W dokumencie o Niemenie głos zabierają m.in. Andrzej Wajda, Jacek Fedorowicz, Daniel Olbrychski, Krzysztof Materna, Michał Urbaniak, Stanisław Soyka, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Baczyński, a także wielu innych. Te kilkadziesiąt rozmów łączą archiwalne nagrania, zdjęcia oraz muzyka, która nadaje całej opowieści spójny charakter i wyrazisty kształt. Praca Krzysztofa Magowskiego to najpiękniejszy testament złożony nie tylko muzykowi wszech czasów ale i publiczności.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ksiadz3d
Ksiądz 3D – recenzja
nieracionalny
Nieracjonalny mężczyzna – recenzja
niania_i_wielkie_bum
Niania i wielkie bum – recenzja

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*