okl-Gra-Endera21 kwietnia, w ramach X Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi, odbył się wykład pt. Seks, krew i łzy, czyli jak zachęcić do czytania fantastyki.  Pracownik naukowy Instytutu Anglistyki UŁ, Pani Anna Standowicz opowiedziała o trzech powieściach  fantastycznych, które nasycone są  przemocą i erotyką: Gra Endera – Carda Orsona Scotta, Pierwsze prawo magii  – Goodkinda Terry oraz Przebudzenie Śpiącej Królewny – Anny Rice.

 
Bestseller nagrodzony najważniejszymi nagrodami w dziedzinie science fiction Hugo i Nebulę  – książka C. Scotta Gra Endera przede wszystkim przyciąga uwagę czytelnika z racji brutalnych, naturalistycznych opisów. Akty przemocy w tej powieści należy traktować w kwestiach antropologicznych, jako obrzęd przejścia dziecka do świata dorosłych. Czytając powieść  nie mamy wrażenia, że czytamy o dzieciach, bo opisane sceny emanują niewyobrażalnym okrucieństwem. Książka przekazuje nam, że już w dzieciństwie kształtowane są nasze postawy i zachowanie.

Kolejne powieść fantastyczne omówione przez prelegentkę, również zawierają ogromną dawkę  przemocy połączoną  z opisami  seksualnych orgii. Pierwsze prawo magii  – Goodkinda Terry oraz Przebudzenie Śpiącej Królewny – Anny Rice mogły by stać się scenariuszami do filmu pornograficznego.

Wykład przybliżył słuchaczom motywy sięgania po powieści fantastyczne, które wykorzystują wątki seksu i przemocy. Współcześnie  czytelnicy coraz chętniej sięgają  po książki, które dostarczają silnych emocji, krwawych opisów. Przede wszystkim wiążę się, to z doświadczeniami, jakie przynosi współczesny świat. Obcując na co dzień z okrucieństwem, także w książkach poszukujemy coraz silniejszych doznań.  W dziełach J. R. Tolkiena, które  zawierają elementy przemocy, czytelnik  nie dostrzega już brutalnych scen.

Podsumowując uważam wykład, Pani  Anny Standowicz za  jeden z najciekawszych wykładów, jakie mogłam wysłuchać w swoim życiu. Doskonały wybór powieści fantastycznych, które doskonale ilustrują mechanizmy tworzenia bestsellera.

 
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_2932
IV Salon Ciekawej Książki (foto)
IMG_1643
Seryjni Poeci: Mariusz Grzebalski i Małgorzata Lebda (foto)
Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką (foto)
3 komentarze
 • ajot
  22 kwietnia 2010 at 11:28

  [quote name=”joanus.s”]Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na opisy tortur, które są bardziej sugestywne niż opisy gwałtu. O seksie nie mówi sie wprost, pojawiają się iluzje i tajemnicze uśmieszki adresowane do kobiet. A przede wszystkim w powieści tej, to kobiety są oprawcami.[/quote]
  na pewno jest to książka „dla dorosłych”. niemniej opisy tortur i jak to określasz „iluzje” nie równają się „ogromnej dawce przemocy” i „opisom seksualnych orgii”. jak dla mnie z łatwością można było znaleźć książki, które lepiej potwierdzałyby hipotezę postawioną przez panią prelegentkę.

  ale, ale… do czytania zachęcam 🙂 a fantastyki w szczególności 😉

 • joanus.s
  22 kwietnia 2010 at 02:43

  [quote name=”ajot”]czytałam „pierwsze prawo magii” i jakoś nie wydaje mi się, żeby „zawierało ogromną dawkę przemocy połączoną z opisami seksualnych orgii”. hmm chyba coś przeoczyłam, albo pani prelegentka bardzo dużo sobie dopowiedziała z kontekstu. a jeśli przed czytaniem coś brała, to je też to chcę![/quote]
  Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na opisy tortur, które są bardziej sugestywne niż opisy gwałtu. O seksie nie mówi sie wprost, pojawiają się iluzje i tajemnicze uśmieszki adresowane do kobiet. A przede wszystkim w powieści tej, to kobiety są oprawcami.

 • ajot
  21 kwietnia 2010 at 20:39

  czytałam „pierwsze prawo magii” i jakoś nie wydaje mi się, żeby „zawierało ogromną dawkę przemocy połączoną z opisami seksualnych orgii”. hmm chyba coś przeoczyłam, albo pani prelegentka bardzo dużo sobie dopowiedziała z kontekstu. a jeśli przed czytaniem coś brała, to je też to chcę!

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*