semafor11 października 2012 to data szczególna dla animacji, bo w tym dniu otwiera się jedyna w Polsce placówka poświęcona jej technikom, technologii i historii. I to właśnie w Łodzi – miejscu, z którym związane jest jedno z najstarszych studiów animacji w tej części Europy – Se-ma-for. To pod jego logo powstaje nowoczesne Se-ma-for Muzeum Animacji, funkcjonujące do tej pory jako Muzeum Bajki. 

Z tej okazji aż do 14 października potrwają dni otwarte pod hasłem „Muzeum w Akcji!”, wypełnione bezpłatnym zwiedzaniem, projekcjami  i spotkaniami z twórcami. Znamienne, że rok 2012 to 65. urodziny Se-ma-fora, który obchodzi swoje święto nie tylko przez otwarcie nowej placówki. 10-13 października to też 3 Se-Ma-For Film Festival – prawdziwa filmowa uczta, dedykowana animacji stop motion. 

Se-ma-for Muzeum Animacji to jedna z najciekawszych łódzkich placówek kultury. Powstałe na kanwie utworzonego w 2008 r. Muzeum Bajki Se-ma-fora, odeszło od tradycyjnej formy muzealnej na rzecz nowoczesnych rozwiązań. Dziś muzeum to już nie statyczne wystawy, ale sztuka animacji, której można dotknąć.

Wciąż można tu spotkać kultowych bohaterów dzieciństwa – Uszatka, Pik Poka czy Kota Filemona, ale też fragmenty najciekawszych produkcji z całego świata. Treści wystaw stworzone są zgodnie z ideą muzeum partycypacyjnego. Na ekspozycji, poza lalkami, scenografią oraz sprzętem filmowym, znajdują się interaktywne elementy przybliżające tajniki animacji. Są to m.in. konstrukcje, które można samodzielnie animować, zabawa pokazująca zasadę techniki poklatkowej, pudełka wieloplanowe czy gra w storyboard. Wystawa jest również wyposażona w sześć pulpitów multimedialnych i stanowisko umożliwiające stworzenie własnej animacji w scenografii oscarowego Tanga.

Z okazji Dni Otwartych ekipa Muzeum przygotowała program pod hasłem „Muzeum w Akcji!”. 

11 października o godzinie 18:00 nastąpi uroczyste przecięcie wstęgi i od tej pory, aż do niedzieli będzie można bezpłatnie zwiedzić placówkę i wziąć udział w kilku ciekawych wydarzeniach. Organizatorzy zachęcają do odwiedzin już w dniu otwarcia, bo na pewno nie będzie to zwyczajne zwiedzanie…

12 października  to dzień przeznaczony dla szkół – pod hasłem „Muzeum uczy”, ale już w sobotę wszystkich gości czekają dwa niezwykłe spotkania. „Dzień Mistrzów” rozpocznie bowiem spotkanie z Witoldem Gierszem, Joanną Giersz i Jerzym Armatą. Wielka osobowość polskiej kinematografii, „Malarz ekranu”, nominowany do Złotej Palmy zdobywca wielu międzynarodowych nagród zagości w Muzeum przy okazji promocji nowej książki o twórczości artysty. Jej autorką, wspólnie z dziennikarzem i krytykiem filmowym Jerzym Armatą jest żona reżysera, Joanna Giersz. Po południu z kolei o tym, jak zmienił się świat animacji od czasu Oscara dla „Tanga”, opowie jego twórca, Zbigniew Rybczyński. „Tango z animacją” – bo tak brzmi tytuł spotkania, poprowadzi znakomity łódzki kulturoznawca Tomasz Majewski.

Niedzielę Muzeum poświęca rodzinom i dzieciom. Całodzienne zwiedzanie, projekcje i artystyczne warsztaty plastyczne urozmaici spotkanie „Kto za bajka stoi”, podczas którego dzieci spróbują swoich sił w tworzeniu dialogów do filmu animowanego i dubbingowaniu. Materiałem będzie premierowy odcinek „Zajączka Parauszka” – najnowszej dziecięcej produkcji Se-ma-fora.

Równolegle w Łodzi będzie miała miejsce trzecia edycja Se-Ma-For Film Festival. Od 10 do 13 października, w kinie Silver Screen odbędzie się jedno z trzech wydarzeń na świecie poświęconych animacji stop motion – czyli tej, która od lat jest główną domeną studia. Niemal 300 animacji z kilkunastu krajów świata, Międzynarodowy Konkurs na Najlepszą Animację Stop Motion, do tego spotkania, prelekcje i warsztaty. To wszystko składa się na prawdziwe święto animacji, godne dwukrotnie uhonorowanego Oscarem studia. 

Program Dni Otwartych Se-ma-for Muzeum Animacji „Muzeum w Akcji!”

11.10.2012, godz. 18:00 – Przecięcie wstęgi, prezentacja nowej ekspozycji  z niespodziankami
12.10.2012 – Akcja „Muzeum uczy” – prezentacja dla szkół

13.10.2012 – „Dzień Mistrzów”
12:00 – 17:00 – zwiedzanie i projekcje w kinie Se-ma-for
12:00 – „Malarz ekranu” – spotkanie z Witoldem Gierszem, Joanną Giersz i Jerzym Armatą
15:00 – „Tango z Animacją” –  spotkanie ze Zbigniewem Rybczyńskim i młodymi animatorami

14.10.2012 – Akcja „Muzeum Dzieciom”
12:00 – 16:00 – zwiedzanie i projekcje dla dzieci w kinie Se-ma-for
od 10:00 – artystyczne warsztaty plastyczne
14:00 – „Kto za bajką stoi” – warsztaty z elementami dubbingu

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
119_20110402011954_org_DSC_8263
Claudia Cardinale gościła w Łodzi (foto)
Wyniki 12. Edycji Łódzkiego Funduszu Filmowego
11. Festiwal Kamera Akcja zakończony (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*