pikpok23 września rozpoczęła się pierwsza edycja Se-Ma-For Film Festiwal. Impreza ta to hołd złożony animacji z okazji setnej rocznicy istnienia filmu lalkowego.

  
Przy wejściu do Aquaparku FALA odsłonięty został pomnik bohatera animowanej bajki dla dzieci, pingwinka Pik-Poka. W wydarzeniu uczestniczył projektant postaci oraz opiekun artystyczny serialu, Tadeusz Wilkosz, który zaprezentował jedną z lalek wykorzystanych w produkcji. Na miejscu pojawiły się także dzieci ze szkoły podstawowej nr 138. Każdy z przybyłych mógł wyposażyć się w gustowny pik-pokowy szalik, a także pingwinią maskę. Pik-Pok jest drugim po Misiu Uszatku bohaterem filmów Se-Ma-Fora mającym swój pomnik w Łodzi.

  
Oficjalne otwarcie imprezy odbyło się w Kinie Polonia, a dokonał go prezes Fundacji Filmowej Se-Ma-For oraz pomysłodawca festiwalu, Zbigniew Żmudzki. Zgromadzeni w kinowej sali widzowie mogli jako pierwsi w Polsce obejrzeć na dużym ekranie krótkometrażową animację „Szafa Zbigniewa” autorstwa związanej niegdyś z łódzkim studiem Magdaleny Osińskiej. Pokaz dzieła wyprodukowanego przez Breakthru Films poprzedziło premierę obrazu „Mary & Max” Adama Elliota, który może poszczycić się Oscarem w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany za „Harvey Krumpet”.
 

  
„Mary & Max” to historia przyjaźni zawiązanej dosyć przypadkowo między dwójką tytułowych bohaterów oddalonych od siebie tysiącami kilometrów. Gdy poznajemy Mary, jest ona dociekliwą, ale też wyjątkowo nieszczęśliwą ośmiolatką. Max to z kolei dorosły mężczyzna będący skrajnym przypadkiem neurotyka. Korespondencyjna relacja pomaga postaciom w przezwyciężeniu samotności wynikającej ze sporych problemów w kontaktach międzyludzkich. Elliot stworzył opowieść zabawną, aczkolwiek niepozbawioną gorzkich momentów. Główni bohaterowie mówią głosami znanych aktorów – Toni Collete i Philipa Seymoura Hoffmana.

Se-Ma-For Film Festiwal potrwa do niedzieli, a jego goścmi będą m.in. Witold Giersz, Bethany De Forest czy Robin Noorda.

 
Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali
Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali
Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali
Pik-Pok na Fali Pik-Pok na Fali Se-Ma-For Film Festival
Se-Ma-For Film Festival Se-Ma-For Film Festival
  
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dwa_kroki_za
Se-ma-for Film Festival bezpłatnie na Iplex.pl
gucza
„Gucza! Pojedynek na trąbki” w Parku Poniatowskiego
ziemiaobiecana
„Ziemia obiecana” na Starym Rynku (foto)
1 Komentarz
 • 25 września 2010 at 20:43

  Na bajkowym szlaku Se-ma-fora mamy już w Łodzi Misia
  Uszatka i Pingwina Pik-Poka .Za rok chciałabym zobaczyć
  Misia Colargola z jego cudowną walizeczką w Porcie
  Lotniczym na Lublinku. Odsłonięciu pomnika towarzyszyć
  będą jak zwykle dzieci śpiewające do muzyki Jeana Michela
  Defaye piosenkę o dzielnym Colargolu podróżniku.

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*