Videgrad_Animation_ForumW piątek, 12 października zorganizowano kolejny dzień Se-Ma-For Film Festival 2012. Tego dnia można było wziąć udział w wydarzeniu – 65 urodziny Se – ma – fora. Eksperymenty.

Poza tym pokaz cyklu animacji rosyjskich wytwórni Soyuzmultfilm, wybranych spośród filmów ostatnich 50-ciu lat. Projekcję poprzedziła przemowa Natalii Lukinykh – wykładowczyni Rosyjskiej Szkoły Filmowej oraz dyrektora programowego festiwalu KROK i Otwartego Festiwalu Rosyjskiej Animacji w Sozdal. 

W piątek widzowie mogli uczestniczyć w spotkaniu z litewską reżyserką i scenarzystką Jurate Leikaite. Poza szczegółami dotyczącymi pracy animatora mogli dowiedzieć się, że ulubioną techniką tworzenia animacji wykorzystywaną przez Leikaite jest film rysunkowy. Niemniej nie ogranicza się ona tylko do tej jednej techniki i czerpie inspiracje od innych. Dlatego też przy wielu swoich projektach współpracuje ze studentami, którzy pozwalają jej spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy.

W samo południe w Złotej Sali Łódzkiego Grand Hotelu spotkali się szczęśliwi posiadacze najtęższych głów w środowisku światowej animacji. W rozmowie wzięli udział między innymi Maureen Selwood, Gela Kandelaki, Valentas Askinis. Dyskutowali na wiele tematów, jednak przewodnim była kwestia konieczności koprodukcji oraz przebicia się z niezależnymi produkcjami animowanymi do szerokiej publiczności, a także wady i zalety wyboru tego typu drogi.

joomplu:43087

W piątek wyświetlono dwadzieścia ze wszystkich 38 animacji konkursowych. W ten sposób zakończono pokazy w ramach Konkursu międzynarodowego. Filmy zostaną oddane pod ocenę pięcioosobowemu jury, a podczas gali zamknięcia dowiemy się, kto otrzyma statuetkę „Piotrusia”. W jury konkursowym zasiadają Paweł Partyka, Mareen Selwood, Gela Kandelaki, Jelena Girlin i Mari Liis Bassovskaja. Są to doświadczeni twórcy filmów animowanych z Polski, Irlandii, Gruzji i Estonii. Wybór filmów Maureen Selwood będzie można obejrzeć w sobotnie popołudnie.

O rozwijaniu idei komiksu opowiedział współautor serii WILQ, jeden z braci Minkiewiczów – Bartek. Poza nim przepytywany był reżyser nadchodzącego dzieła, Leszek Nowicki. Obaj panowie do złożonego procesu tej adaptacji podchodzą z dużą rezerwą i ostrożnością, mając pełną świadomość odpowiedzialności ciążącej na nich i na ich kultowym bohaterze. Poza tym pokazy Robot Chicken oraz blok poświęcony animacjom przygotowanym przez studentów łódzkiej „Filmówki”.

Zobacz także:

Wilq na Se-Ma-For Film Festival (foto)

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień 2 (foto)

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień I (foto)

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC02939
Filemon wrócił do domu (foto)
Prestiżowa nagroda dla serialu współtworzonego przez łódzkich artystów
IMG_0800
Ukryci powstają w Łodzi (wideo i foto relacja z planu)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*