_MG_7569Drugi dzień Se-Ma-For Film Festival rozpoczął się od pokazów dla gimnazjalistów licealistów, którzy mogli zapoznać się z twórczością takich tuzów polskiej animacji jak Witold Giersz czy Zbigniew Rybczyński.

W bloku 65 lat Se- ma- fora zaprezentowano produkcje Edwarda Sturlisa, pochodzące między innymi z kolekcji rodziny artysty – nie były one dotychczas prezentowane w technice cyfrowej.

Do  Konkursu Polskiego zakwalifikowało się 20 filmów, między innymi animacje z cyklu „Kanon baśni polskich”. Produkcje konkursowe zostaną ocenione przez czteroosobowe jury, w skład którego wchodzą Jerzy Armata, Anna Wróblewska, Hanna Margolis i Ewa Sobolewska – są to wykładowcy szkół filmowych, członkowie organizacji zrzeszających filmowców i nagradzani twórcy animacji.  W ramach bloku Animacja po sąsiedzku oglądano animowane produkcje z Litwy, Słowacji, Polski i Estonii.

Tego dnia odbył się także jeden z festiwalowych pokazów specjalnych – projekcja ośmiu krótkich filmów produkcji Aardman – słynnej brytyjskiej wytwórni filmów animowanych powstałej w roku 1976, odpowiedzialnej m. in. za sukces takich produkcji  jak ”Wallace i Grommit” czy ”Wpuszczony w kanał”.

Wieczorną część pokazów otworzył blok animacji Irańskich. Widzowie Se-ma-for Film Festival jako pierwsi mieli okazję przyjrzeć się dwunastu animacjom powstałym pod egidą Irańskiego Stowarzyszenia Młodego Kina (IYCS). Walki w klatkach to cykl animacji polskich artystów współrealizowanych przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi. W ramach części pierwszej cyklu zaprezentowaliśmy 9 animacji.

_MG_7645

Wydarzenia towarzyszące tego dnia rrozpoczęto od dwugodzinnego spotkania z Iriną Kodiukovą w jednej z sal Szkoły Filmowej. Pani Irina to utytułowana białoruska animatorka, która podczas spotkania pozwoliła uczestnikom festiwalu odgrywać scenki stworzonymi przez nią kukiełkami. Cierpliwie i chętnie wyjaśniała kwestie dotyczące tworzenia animacji poklatkowej. Najnowsze dzieło pani Kodiukovej zatytułowane „Finist, the Brave Falcon” można będzie zobaczyć w piątek, w ramach przeglądu animacji białoruskiej. W czasie festiwalu w godzinach popołudniowych (16.00 – 18.00) w Meblotece Yellow przy Piotrkowskiej odbywały się Warsztaty Piksilacji.

3 Se-ma-for Film Festival zbiegł się w czasie z oddaniem do użytku nowoczesnej, jedynej w Polsce placówki poświęconej technice i historii animacji. Wreszcie otwarte Se-ma-for Muzeum Animacji to interaktywne stoiska multimedialne i regularne ekspozycje, złoty środek pomiędzy tradycją a nowoczesnością współczesnej sztuki animacji.  Późnym wieczorem festiwalowe wydarzenia przeniosły się do klubu DOM, gdzie odbyło się nocne Visegrad Jam Session

Zobacz także:

3. Se-Ma-For Film Festival – dzień I (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ziemiaobiecana
„Ziemia obiecana” na Starym Rynku (foto)
XX_FM_baner
XX Festiwal Mediów „Człowiek w Zagrożeniu” – laureaci
Astra gotowa do podróży w kosmos (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*